Генетично модифікований рис може стати першою земною рослиною на Марсі
Група міждисциплінарних дослідників з Університету Арканзасу (США) представила на науковій конференції доповідь, згідно з якою першою земною рослиною на Марсі може стати генетично модифікований рис, пише SEEDS.
Як повідомляється на офіційному сайті університету, марсіанський реголіт за багатьма параметрами не підходить для земних форм життя. Однією з найбільших проблем є висока концентрація перхлоратів (до одного відсотка від загальної маси реголіту), токсичних для рослин солей. Але якщо “звичайні” рослини рости не можуть, залишається єдиний вихід — відредагувати їх гени.
Дослідники змоделювали марсіанський реголіт, використовуючи базальтовий грунт з пустелі Мохаве, після чого виростили на ньому три сорти рису: один контрольний і два генетично модифікованих. У ГМ-рослин зміни геному дозволили їм краще переносити стрес, наприклад посуху або засолення ґрунту. Всі три сорти рису вирощувалися в “марсіанському” грунті, в звичайному горщиковому грунті і в їх сумішах.
На жаль, але чистий «марсіанський» грунт виявився не дуже підходящим навіть для модифікованих рослин, тоді як при заміні всього чверті його обсягу звичайним горшковим грунтом стан рослин помітно покращився.
Читайте також: На Закарпатті створили унікальне помаранчеве вино за технологією, якій тисячі років
Також дослідники експериментували з вмістом перхлоратів в грунті: згідно з їхніми висновками, три грами на кілограм — поріг, нездоланний навіть для модифікованого рису, а ось при втричі меншій концентрації, яка і спостерігається в марсіанському грунті, ГМ-рослини виживати здатні.
Надалі вчені планують визначити, наскільки перхлорати з грунту проникають в організми рослин (це дозволить з’ясувати, чи буде придатний «марсіанський» рис в їжу), а також виростити ГМ-рослини в особливій камері, де будуть зімітовані температурні і атмосферні умови на поверхні Марса. Також можливо, що результати роботи будуть корисні не тільки майбутнім колоністам, а й землянам, що живуть в районах з високою засоленістю грунтів, наприклад в Австралії.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!