Finance Intelligence: що відбувається з фондовим ринком і облігаціями в АПК

0 230

Про те, як за допомогою облігацій зменшити банківське кредитування в агро і створити умови для розвитку малого та середнього фермерства у інтерв’ю  фінансиста, керуючий партнер лізингової компанії «ЕСКА Капітал»  Сергій Васьков.

SEEDs.org.ua: Як  фінансит, охарактеризуйте ситуацію на ринку АПК України

Сергій Васьков: Ситуація на ринку АПК обнадійлива і викликає оптимізм. Ринок розвивається. Минулого року був зібраний рекордний урожай. Також рекордну кількість продукції відправлено на експорт. На додаток до традиційно сильного сегменту зернових культур, аграрії стали активніше розвивати і такі області, як, наприклад, ягідництво, тваринництво. Активно зараз закладаються нові сади. Зазвичай, є труднощі. Незрозуміла система підтримки АПК. З 2018 року повністю скасований пільговий режим ПДВ – для аграріїв це виклик. Законодавство часто змінюється, але аграрії навчилися об’єднуватися для того, щоб обстоювати свої інтереси, і роблять вони це досить ефективно. Це також дозволяє дивитися на галузь з оптимізмом.

SEEDs.org.ua: Які подальші тенденції розвитку сектору АПК Ви вбачаєте?

Сергій Васьков: Напевно, продовжиться активний розвиток тваринництва, збільшиться виробництво овочів і ягід, як в агрохолдингах, так і в невеликих господарствах. Залишиться проблема поганих доріг. Переважно дорогами відбувається доставка. Досі актуальна гостра нестача зерновозів. З іншого боку, це може стати точкою зростання для галузі. Ще один важливий момент – фермери хочуть не просто експортувати сировину, але почати продавати за кордон перероблену продукцію. Одна зі свіжих новин – холдинг-виробник соусів «Щедро» відкрив в Італії завод з виробництва спагетті з органічних інгредієнтів, збирається імпортувати них в Україну. Прекрасно. Але сьогодні у деяких виробників є плани з відкриття таких заводів в Україні. І це буде ще краще.

SEEDs.org.ua: Які параметри, на Вашу думку, зараз впливають на ситуацію в АПК щодо ринку облігацій? Що слід змінити?

Сергій Васьков: Великі українські агрохолдинги успішно розміщують свої цінні папери на зарубіжних фондових ринках. З іншого боку, середні і дрібні фермерські господарства часто фінансово неграмотні. Це проблема. Як можна вплинути на ситуацію? Внести зміни до законодавства України, які зроблять облігації більш привабливими не тільки для емітентів, але для інвесторів. Привернути їхню увагу до корпоративних облігацій.

SEEDs.org.ua: Сучасі компанії випускають власні облігації. Наприклад,«Данон» нещодавно випустила облігації на понад 6 млрд євро. Чи є успішні приклади українських компаній у секторі АПК?

Сергій Васьков: Варто згадати, наприклад, «Кернел» і «Астарту», які успішно виходили на IPO. Зовсім недавно «Миронівський хлібопродукт» оголосив про випуск євробондів на $550 млн. На внутрішньому ринку вкрай мало прикладів. По-перше, він дуже маленький. Паперів випускають мало і внутрішній інвестор не має великого апетиту до їхнього придбання. Але є впевненість, що найближчим часом ринок буде розвиватися, і обов’язково з’являться успішні історії.

SEEDs.org.ua: Як впливає випуск облігації на внутрішню структуру компанії, на скільки відомо – інвестори мають бачити справжню ситуацію? Якщо казати про АПК, то чи є цей сектор досить прозорим для інвесторів? Поясніть свою думку і як на це слід впливати?

Сергій Васьков: Безперечно, випуск облігацій вимагає прозорості компанії і, відповідно, ведення фінансової звітності згідно з міжнародними нормами. В Україні, на жаль, не тільки в секторі АПК, а й в інших галузях, особливо в середовищі середнього бізнесу, поки не усвідомили цінність того, щоб бути відкритими. В АПК особливо, дуже сильно заплутана структура власності. Зрозуміло, всі побоюються рейдерських атак. Але чим більше прозорість, тим легше залучати інвестиції і тим вони дешевші для компанії. Коли інвестор бачить цю «армію» компаній, йому незрозуміло, що ж там відбувається насправді. У нього створюється враження, що там дуже багато бізнесу «under the table», тобто такого, який робиться під столом. Це погано. Потрібно нормально структурувати власність. Потрібно, щоб у компанії була прозора і зрозуміла кредитна історія. Потрібно, щоб всі до єдиного бенефіціара компанії були готові розкритися. Тоді репутація проявиться в кращому вигляді.

SEEDs.org.ua: Незважаючи на те, що перші біржі в Україні були засновані у далекому 1700 році, відсоток довіри у тих самих аграріїв, фермерів – малий. На Вашу думку, що може змінити цю ситуацію?

Сергій Васьков: Якщо говорити про рівень довіри до інвестицій в облігації, то він невисокий, як, в принципі у всього населення України. За останні десять років фондовий ринок України практично не працював. Наприклад, для створення і розвитку виробництва, пов’язаного з переробкою сільгосппродукції, необхідні довгі гроші. Як мінімум терміном на 5 років. А краще на 10-15. Такий ресурс здатні дати лише облігації. Борговий капітал, все-таки найдешевший. Залучити інвесторів в компанію – дорожче. Випустити акції, навіть при IPO – дорожче. Банківське кредитування не буде довгим, і банкам важко зараз. А ось облігації здатні дати довгий капітал. Чим більше буде успішних випусків, за якими будуть вчасно сплачуватися купони, які будуть вчасно погашатися, тим більше буде довіри. Зараз ринок дуже маленький, тому всі на нього дивляться з великим упередженням. Чим більше ринок, тим краще. У тих же США трапляються і банкрутства і шахрайства. Ніякий ринок від цього не захищений на 100%, навіть найбільш розвинений з найсуворішим регулятором. Але, чим більше ринок, тим менш помітні такі випадки, тим більше довіри до ринку загалом. Люди розуміють, що шахрайство або банкрутство – не стандартна ситуація, а щось надзвичайне. Великий ринок народжує більше історій успіху. Від цього зростає довіра і до фондового ринку і до АПК загалом.

Катерина Звєрєва,

Катерина Дьяченко,

SEEDs.org.ua

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!