Фермер з села Немичинці, що на Хмельниччині, Олександр Машталер двічі на рік збирає картоплю на своїй землі. Перший раз саджає її на початку червня, другий – на початку серпня, пише SEEDS.
Другий врожай господар збирає набагато пізніше, ніж всі інші. Проте, каже, так картопля краще зберігається. За словами фермера, йому подобається експериментувати і ділитися своїми спостереженнями з людьми.
«Ви здивуєтеся, але ця картопля посаджена 3 червня. Копати її будемо на початку жовтня. Вона краще зберігається, тому що зараз глобальне потепління і картопля за літо, особливо, коли висока температура, вбирає в себе тепло», – розповів фермер Суспільному.
За його словами, викопана раніше та складена у погріб картопля все тепло, що встигла увібрати в себе, віддає. І через це утворюється подвійний конденсат: і на бульбах, і в погребі. Відтак врожай погано зберігається, ділиться досвідом пан Олександр, починається процес гниття взимку, а навесні картопля рано починає проростати.
«Якщо змістити посадку десь в кінець травня – на початок червня, тоді картоплю можна копати наприкінці вересня – на початку жовтня, вона дуже гарно визріє, буде підготовлена до зберігання, а конденсату практично не буде», – розповідає фермер.
Читайте також: Стало відомо в яких регіонах України сільгоспземля була найдорожчою цього літа
Фермерством Олександр Машталер займається 32 роки. За цей час, каже, зробив чимало спостережень за головним овочем на столі українців.
«Не можна садити картоплю на 30 сантиметрів між рядками, не можна садити на 50, потрібно хоча б 70-80 сантиметрів. Якщо ви подивитесь, тут двічі підгорнуто. Бульби будуть хороші й урожай буде теж непоганий», – ділиться одним з них фермер.
Свою картоплю фермер від жуків не кропить. Каже, шкідники переважно були там, де люди посадили її раніше. Відтак його картопля є екологічно чистою.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!