Ефективне застосування хвої в господарстві

0 13 451

Хвойний опад – це дуже цінна сировина, з якої можна витягти максимум користі. Але, існує думка, що хвоя сильно закислює ґрунт і пригнічує рослини. Як правильно використовувати хвойні голки та про їх користь читайте на SEEDS.

Мульча

Найчастіше, хвою збирають для мульчування рослин в саду і на городі. Під шаром голок товщиною в 3-5 см волога може зберігатися досить довго, тим самим скорочується потреба в поливах. Крім того, товстий шар мульчі захищає грядки від бур’янів і сприяє створенню сприятливого мікроклімату для рослин. У такому випадку не доводиться витрачати час на прополки і розпушування міжрядь, тому що мульча працює за нас.

Є ще кілька переваг укриття з хвої, які вигідно відрізняють його від інших видів рослинної мульчі:

  • Килим з соснових голок можна не міняти протягом тривалого часу, адже, на відміну від соломи або трави, хвоя перепріває протягом декількох років;
  • Під мульчею з хвої не заводяться равлики і слимаки — їх відлякують ефірні сполуки, які у великій кількості присутні в соснових і ялинових голках;
  • Хвойна мульча добре пропускає воду і не насичується вологою, тому в ній рідше з’являються цвіль і інші грибки. Фітонциди, що містяться в голках, також перешкоджають розвитку хвороботворних мікроорганізмів.

Однак ті ж фітонциди в багатьох випадках можуть пригнічувати ріст рослин. Ну і, крім усього іншого, потрібно враховувати, що хвойний опад характеризується підвищеним рівнем кислотності, а значить, для деяких культур таке укриття може принести не користь, а шкоду.

На яких же грядках краще застосовувати мульчу з хвої?

Деяким садовим і декоративним культурам для гарного росту і розвитку обов’язково потрібен кислий грунт. До цієї групи відносяться рододендрони, гортензії, жимолость, лохина, журавлина, брусниця. Для таких посадок мульча з хвої буде в самий раз. Тут її можна залишати протягом довгого часу, а також прикопувати в ґрунт в якості добрива. Люблять хвойну підстилку багато квіткових культур. До шанувальників подібного роду укриття можна зарахувати троянди, лілії, лаванду, тюльпани, крокуси, гіацинти, примули, хризантеми. З однорічних квітів добре реагують на хвойну мульчу цинія, астра, незабудка, космея, календула, шавлія. Квіти на такий клумбі стають яскравішими, бур’яни ростуть не надто активно, та й шкідники намагаються обходити стороною посадки з ароматом хвої. Багато городники застосовують соснові голки для мульчування баклажанів і навіть томатів. Також можна сміливо використовувати хвойний опад на суничних грядках.

Ягоди на подушці з хвої ростуть чистими і здоровими, рідко уражаються гнилями і різними шкідниками. Якщо хвойні голки є у великій кількості, можна посипати ними стежки і широкі міжряддя. А щоб кислотність ґрунту не підвищувалася, рекомендується в кінці сезону хвою прибрати з ділянки і додатково внести в ґрунт золу. Використану мульчу можна змішати з листям та іншими рослинними залишками, щоб в подальшому застосувати все це в якості добрива.

Компост

Як ми вже з’ясували, свіжа хвоя іноді діє на рослини гнітюче. Але якщо на вашій ділянці росте багато сосен, ялин та інших хвойних, то їх опад теж можна використовувати для удобрення. Ось тільки робити це потрібно правильно, попередньо підготувавши сировину за допомогою компостування. Хвойні голки перегнивають повільно, до повного їх розкладання потрібно чекати не менше 5 років. Щоб прискорити цей процес, краще укладати їх в компостну яму упереміш з листям та іншими рослинними залишками.

Щоб знизити кислотність майбутнього компосту, кожен шар хвої потрібно присипати меленим вапняком, доломітом або порошкоподібною крейдою. Зверху шари компосту бажано пролити міцним розчином коров’яку або курячого посліду. Якщо такого в господарстві немає, то можна замінити його розчином сечовини (з розрахунку 200 г на 10 л води).

Поки компост дозріває, потрібно його періодично перемішувати, проливаючи вище згаданими сумішами. Також можна зволожувати шари компосту розчином будь-якого мікробіологічного добрива. Така добавка допоможе значно прискорити процес розкладання органічної сировини. Застосовувати це отримане органічне добриво слід тільки після повного його дозрівання. Якщо дотримані всі умови, то перегній на основі хвої може бути готовий вже через 1,5-2 роки після закладання компосту.

Готовий перегній повинен бути пофарбований в темно-коричневий колір, мати характерний «грибний» запах і розсипатися в руках.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Настій хвої давно відомий як бактерицидний і дезінфікуючий засіб. Його можна використовувати для профілактики хвороб і грибкових захворювань, зокрема, при вирощуванні розсади. Для цього концентрований розчин розводять водою в співвідношенні 1: 2 і обприскують молоді рослини кожні 10-14 днів.

Це ж засіб використовують для профілактики фітофторозу на томатах і картоплі, а також проти борошнистої роси на баштанних культурах. Рідке добриво в концентрованому вигляді можна також застосовувати в якості інсектициду, обробляючи рослини з пульверизатора. На відміну від хімічних препаратів, настій з хвої безпечний і екологічно чистий.

Він добре діє при ураженні садових культур яблуневою плодожеркою та огнівкою, також його застосовують проти попелиці, від блішок та інших дрібних комах.

Деякі городники використовують хвойний настій для боротьби з колорадським жуком. Розсаду капусти обприскують розчином хвої в концентрації 1:2, починаючи з моменту висадки в грунт, і повторюють цю процедуру через кожні 10-12 днів. Щоб відлякати шкідників і перешкодити яйцекладу, можна сипати в міжряддя цибулі, моркви і капусти подрібнену хвою. Таку процедуру проводять раз на два тижні. При посадці картоплі також додають трохи голок в лунку, щоб відлякати дротяника.

SEEDS  за матеріалами СадТаГород

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!