Держгеокадастру запропонували створити антирейдерський комітет
Сьогодні агросектор і земельні відносини в Україні переживають непрості часи, які потребують кооперації та спільних зусиль між державою, представниками агробізнесу та всіма учасниками агросистеми. Наразі саме малий та середній агробізнес є найменш захищеним, оскільки немає достатніх ресурсів, а приватні землевласники взагалі майже беззахисні від протиправних посягань з боку третіх осіб, які часто діють у змові з посадовими особами.
Саме тому, агромедіа-агенція SAPIENZA та юридична фірма PROPERTY в рамках меморандуму про співпрацю звернулись до голови Держгеокадастру України Романа Лещенка з пропозицією щодо створення антирейдерського комітету (комісії) у відомстві.
“За нашою пропозицією, до складу комітету мають входити представники агромедіа з метою забезпечення висвітлення прийнятих рішень, фахівці в галузі земельних відносин, зокрема, юристи, а також представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та Держгеокадастру України.
Ми вважаємо, що даний комітет має бути створений для допомоги землевласникам та землекористувачам у протидії рейдерству, а також своїми швидкими рішеннями захищати аграріїв від захоплення земель, надавати можливість реально в позасудовому порядку виправити технічні та навмисні помилки здійснені при внесенні відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру”,- коментує ініціативу засновниця Sapienza.мedia Катерина Звєрєва.
У свою чергу, юрист Василь Рущак, зазначає, що на відміну від схожого органу при Міністерстві юстиції України, запропонований комітет чи комісія буде охоплювати питання, віднесені виключно до компетенції Держгеокадастру.
“Ухвалені ним рішення можуть запобігати подальшим протиправним діям, які можуть бути вчинені у зв’язку з внесенням протиправних (невірних) даних до Державного земельного кадастру.
Проблема офісу протидії рейдерству Мінюсту в тому, що захист відбувається уже після реєстрації права власності на земельні ділянки, нерухоме майно чи юридичну особу, отже після порушеного права. Ми ж пропонуймо, щоб комітет (комісія) при Держгеокадастрі України здійснював превентивні заходи щодо захисту прав землевласників чи землекористувачів.
Тобто мова йде про розгляд скарг на внесення некоректних даних до Державного земельного кадастру, внесення недостовірних відомостей в Державний земельний кадастр щодо земельної ділянки, протиправну реєстрацію земельної ділянки, тощо”,- пояснив Василь Рущак.
Зазначимо, що станом на сьогодні, щоб врегулювати дані питання, необхідно очікувати на повне порушення прав землевласника чи землекористувача, та спробувати відновити їх при розгляді скарги в Міністерстві юстиції України (в офісі протидії рейдерству), або в судовому порядку.
Таке затягування породжує багато проблем та в деяких випадках створює незворотність вчинення дій, або суттєво ускладнює подальше відновлення прав, які порушені у зв’язку з протиправними діями кадастрових реєстраторів, або осіб, які подають відповідні документи.
При цьому, необхідність присутності медіа на розглядах скарг в даній сфері зменшує ризики прийняття протиправних рішень уже комісією, оскільки спільнота зможе бачити висвітлені моменти процесу розгляду таких скарг (заяв).
Створення запропонованого комітету (комісії) потребує багато роботи як з боку підготовки якісного законопроекту, так з боку Держгеокадастру України в боротьбі з корупцією в середині органу, оскільки будь-які хороші проєкти можуть перекритись недобросовісністю їх виконавців.
Звісно, що для реалізації даної пропозиції необхідно внести низку змін в чинне законодавство.
Тому Юридична фірма PROPERTY та Sapienza.media готові допомогти особисто Роману Лещенку та Держгеокадастру України в цілому у реалізації вказаного проєкту та надати відповідні напрацювання щодо бачення роботи комітету (комісії) та законодавчих змін, які потрібно внести, а також підготувати необхідний законопроєкт, висвітливши його на ресурсах Sapienza.media з метою подальшого обговорення представниками аграрної спільноти.
SEEDS.org.ua за інформацією AgriGator
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!