Чому вирощувати часник вигідно, та як це робити правильно?
Нову революційну технологію вирощування часнику патентує українська компанія «Чистий продукт». Вона передбачає, що фермер може посадити культуру один раз, а збирати урожай протягом трьох наступних років. Про особливості нового методу та загальні умови виробництва часнику в Україні розповів автор технології, директор компанії «Чистий продукт» Сергій Паращенко під час Плодоовочевої open space конференції «ПЛІДНИЙ 2022: РИНКИ. ТЕХНОЛОГІЇ. НІШІ», організаторами якої виступили агромедіа-агенція Sapienza та Українська плодоовочева асоціація (УПОА), повідомляє SEEDS.
«Світ стрімко розвивається, тому неможливо залишатися на одному місці й використовувати ті ж самі технології протягом тривалого часу. Ми самі маємо трансформуватися та пропонувати власні рішення. Вирощуванням часнику я займаюсь вже протягом 15 років. Хоча почалась історія нашої «любові» ще в минулому столітті. Чому ж у нас любов? По-перше, це одна з небагатьох озимих овочевих культур і її можна вирощувати без зрошування. Це високоприбуткова культура. По-друге, у цій ніші ніколи не буде затісно. По-третє, ця культура дає дуже «ранні» гроші, тобто інвестиції повертаються досить швидко. До того ж, в Україні спостерігається практично постійний дефіцит часнику, тому цінова політика стабільна», — зазначає Сергій Паращенко.
Попри високий попит, культура залишається нішевою. Фахівець розповів, чому часник — це практично завжди ніша.
«По-перше, зайти в цей сектор складно — відразу 100 гектарів не посадиш. Реально — це 10 – 20 гектарів. Це дозволяє отримати продукцію гарної якості. По-друге, бракує знань про правильне вирощування часнику. По-третє, українські виробники часто не вміють продавати цю культуру. Крім того, практично не розвивається насіннєвий напрямок часниківництва. За останні 15 років кількість гравців насіннєвого ринку в Україні не зросла» , — розповідає директор компанії «Чистий продукт».
Ніша пустує, оскільки фермери часто пробують займатися часником, але за рік-два більшість виходить з цього бізнесу.
«Ми вирішили проблему з насіннєвим часником так — вивели власний сорт культури. Я автор сорту «Ірен». Назвав його на честь своєї дружини. По-друге, два господарства компанії «Чистий продукт» офіційно зареєстровані як насіннєві. Увесь насіннєвий матеріал супроводжується документами. Для цього робимо апробації, здійснюємо правильне пакування», — говорить Сергій Паращенко.
Унікальна технологія, коли садимо один раз і три роки поспіль отримуємо урожай, пов’язана з унікальністю самої культури, адже у часника є однозубка (сіянка), насіння з повітряної коробочки та голівки часнику.
«Наприклад, з одного поля, посіявши лише один раз, ми можемо зібрати 1 тонну однозубки, 5 тонн часнику, через рік з цього поля зібрали ще 7 тонн часнику. Ми постійно вдосконалювали цю технологію і повноцінно працюємо за нею вже протягом останніх п’яти років. Наразі наш метод проходить патентну експертизу», — розповідає фахівець.
«Ми беремо посадковий матеріал (повітряну цибулину часнику — квітку). Використання такого матеріалу для висівання в двадцять разів дешевше, ніж застосування інших технологій. Також наша технологія завжди дає можливість забезпечити господарство трьома видами часникової продукції (однозубка, насіння з повітряної коробочки та голівки часнику). А три — завжди краще, ніж один», — зазначає Сергій Паращенко.
Ще одна перевага — застосування меншої кількості ресурсів (трудових та ін.). Крім того, з кожним роком трьохрічного циклу земельна ділянка стає чистішою: земля не перевертається, плоскоріз працює, гербіцид до осінньої сплячки теж працює.
«Також важливий момент — знижуються ризики збою терміну виконання багатьох сільськогосподарських операцій та ризики ухвалення помилкових рішень. Це важливо, оскільки аграрний сектор — це один з видів бізнесу, де перед виробниками завжди постає виклик: що робити найближчим часом, як встигнути все зробити вчасно. Неправильні рішення призводять до фінансових втрат, але завдяки технології, пропонованій нами, кількість рішень, які необхідно ухвалювати, скорочується до мінімуму. Завдяки трирічній методиці значно скорочуються й фінансові ризики», — говорить директор компанії «Чистий продукт».
Тим, хто планує займатися вирощуванням часнику, фахівець радить звернути увагу на український посадковий матеріал, оскільки імпортний — це великі інвестиції та великі ризики. З урахуванням всіх факторів можна зробити часниковий бізнес не лише високорентабильним, а й високоприбутковим.
Як продавати часник?
«Існує прислів’я: «Уміла гарно готувати, та не вміла подавати». Те ж саме можна застосувати й до аграрного бізнесу. У наш час уміння продавати стає важливішим, ніж уміння вирощувати. Якщо фермер починає проект, але при цьому не розуміє шляхи збуту продукції, то навряд він досягне мети. У нас наразі попит перевищує обсяги виробництва часнику. Але не варто очікувати клієнта-чарівника з валізою грошей — він не прилетить, якщо ви з ним не домовитесь», — зазначає Сергій Паращенко.
«Є кілька варіантів продажу продукції. Це самостійний продаж на ринку чи через перекупів. Цим варіантом не варто користуватися, якщо йдеться про часник. Другий варіант — продаж безпосередньо переробним підприємствам. Протягом двох останніх сезонів переробники активно закуповують часник навіть поганої якості. Також можна самостійно чи через дистрибуцію продавати товар у торговельні мережі. Крім цього, можна здійснювати експорт — самостійно чи через посередників. Також господарства мають можливість продавати насіннєвий матеріал. Але наголошую: усе варто планувати заздалегідь», — розповідає фахівець.
Дрібним виробникам Сергій Паращенко радить об’єднуватись, приєднуватись до великих кластерів. Так простіше формувати товарні партії, закуповувати/користуватися обладнанням. Компанія «Чистий продукт» також об’єднує фермерів і вже створено та успішно функціонує часниковий регіональний кластер.
Більше про Плодоовочеву open space конференцію «ПЛІДНИЙ 2022: РИНКИ. ТЕХНОЛОГІЇ. НІШІ» читайте тут.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!