Чому величезних запасів продуктів в Україні недостатньо, та чи вдасться фермерам продати новий урожай?

0 173

Наразі уряд та аграрії наголошують на необхідності здійснювати посівну. І це дійсно правильно. Утім, Україна виробляє значно більше зернових та олійних, ніж споживає, а експортувати з заблокованими портами та зруйнованою інфраструктурою зможе лише 10 – 20% від торішніх обсягів. Це означає, що аграрії втратять значні кошти і деякі підприємства та фермери опиняться на межі виживання, пише SEEDS.

В уряді говорять про значні запаси олії та зернових. Утім, ці запаси швидко псуються, тим паче, що в умовах війни дотримуватися належних умов зберігання досить складно. Саме тому продовольча безпека Україні залишається під великою загрозою. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

“Зерно, і тим більше олія, під час зберігання псуються. Особливо якщо не забезпечуються оптимальні умови зберігання (а зараз вони в багатьох регіонах далекі від оптимальних). І тому значна частина з цього всього піде в смітник вже в травні… Про які там «багаторічні» запаси можна взагалі говорити?! Запаси, що є у нас зараз – це ті важкий тягар на балансі виробників замість грошей, на які ці запаси мали б вже перетворитися. Адже за ці гроші + кредити аграрії мали б забезпечувати відтворення виробництва в новому циклі. А замість грошей ми пробуємо зберігати зерно, олійні й олію, тобто несемо додаткові витрати. Без портів експортувати ми зможемо лише 10-20%, і то це оптимістично, тих зернових, олійних та олії, що у нас є. Навіть якщо війна закінчиться зараз, то до кінця року навряд-чи ми відновимо експорт через порти, бо інфраструктуру зруйновано”, – зазначає Андрій Ярмак.

До того ж в Україні є достатні запаси далеко не всіх продуктів. Найближчим часом країну очікує дефіцит овочів, фруктів, риби, м’яса та деяких інших продуктів. Навіть західні регіони наразі не можуть бути достатньо забезпечені імпортом цих продуктів з Європи, оскільки країни ЄС планують обсяг виробництва і експорту на кілька років поспіль.

“Основний висновок такий, так, у нас є запаси дуже базових продуктів, але це не факт що добре, і це зовсім не гарантує продовольчу безпеку Україні. А виробники, особливо продуктів з високою доданою вартістю, знаходяться взагалі на межі банкрутства вже і загроза щоденно зростає.

Якщо є можливість організувати невеличкий город для себе цієї весни, мабуть варто розглядати таку можливість. Я впевнений, що світ нам допоможе пережити цей рік, але, як я вже багато разів говорив, врятувати посівну і агробізнес України може лише ЗСУ!” – зазначає Андрій Ярмак.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!