Чи зможе Рада посилити податковий тиск на власників сільгоспземель

0 1 370

Скандальний законопроект №3131 про нові податки на агро-гектари, яким перейматиметься найближчим часом Рада, може розглядатися як спроба посилення податкового тиску на власників земель сільськогосподарського призначення, землекористувачів та виробників сільгосппродукції.

Можливо наслідком закону стане збільшення продажу земельних ділянок, але запропоновані заходи скоріш за все матимуть позитивний економічний ефект. Про це в коментарі для SEEDS розповіла Роксолана Костур, партнер, адвокат Адвокатського об’єднання “Matviyiv & Partners”.


“За словами авторів законопроекту №3131, його метою і є детінізація ринку оренди землі, а також скорочення тіньового ринку сільськогосподарської продукції.

Так, з пояснювальної записки до законопроекту вбачається, що нововведення стимулюватимуть до офіційного оформлення відносин оренди та праці, унеможливлять приховування доходів від оренди та реалізації сільгосппродукції та ухилення їх  від оподаткування, а  також утворять рівні умови ведення бізнесу для всіх сільгосптоваровиробників”, – розповідає Роксолана Костур.

“Справді, проблема тіньового ринку оренди землі є масштабною в Україні. Ніхто не може остаточно визначити, скільки зараз землі перебуває у тіньовій оренді. За різними оцінками сума становить від 10 млн з га до 25 млн з га.

Така ситуація, однозначно, негативно впливає в цілому на економіку держави – у зв’язку з недоотриманням значних сум податків та інших платежів з оренди.

Тобто, така підпільна оренда діяльність українців призводить до колосальних недоотримань в державний та місцеві бюджети. Водночас, зрозуміло, що наповнювати бюджет необхідно і податки мають платити всі”, – додає юрист.



“За нормами запропонованого закону передбачається фактичне збільшення податку на землі. Хоча, це не є метою законопроекту.

Пропонується введення нового поняття – поставлене податкове зобов’язання. Це  мінімальне податкове зобов’язання фізичної або юридичної особи – власника, постійного користувача, користувача на інших умовах, орендаря (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок сільськогосподарського призначення (крім несільськогосподарських угідь), земельних часток (паїв), як виділених так і не виділених в натурі, крім земельних ділянок визначених підпунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 Податкового Кодексу,яке визначається відповідно до пункту 170.14 статті 170 цього Кодексу”, – пояснює Роксолана Костур.

“Сума поставлених податкових зобов’язань, розрахованих для кожної з земельних  ділянок, що належать одному власнику та/або перебувають в його користуванні на умовах оренди (емфітевзису) чи іншому користуванні, є загальним поставленим податковим зобов’язанням.

Це означає 5% нормативної грошової оцінки (НГО), якщо у нас НГО в середньому 28 тис –5% від неї становить 1400 грн. Відповідно сума ПДВФО, ЄСВ, податку на землю, податку 4 групи та податку на прибуток, в залежності від того, який платник обробляє землю – сумарний податок становитиме 1400 грн/га.

Якщо особа заплатить менше, на різницю виникне доплата, яку слід додати до основного податку. Якщо особа платник податку на прибуток на загальних умовах, на цю суму збільшиться податок на прибуток, і так з кожним податком. Запропоновані рішення можуть викликати багато юридичних проблем”, – вважає експерт.



“Так, законопроект №3131 може розглядатися як спроба посилення податкового тиску на власників земель сільськогосподарського призначення, землекористувачів, виробників сільгосппродукції.

Аналізуючи закон, ймовірно  відчутним удар буде для тих власників землі-фізичних осіб, які її не використовують, оскільки з огляду на пропоновані зміни, це не є підставою для звільнення від сплати податку.

Відповідаючи на питання, чи сприятиме прийняття такого закону детінізації аграрної справи, зазначу, що така ситуація виникає, адже це часто вигідно самим власникам земельних ділянок”, – вважає Роксолана Костур.



“В моїй адвокатській практиці неодноразово виникали спори щодо земельних ділянок, коли дрібні власники ділянок двічі передавали в оренду свої земельні ділянки різним орендарям щоб отримувати більший дохід.

Це породжувало тривалий спір між землекористувачами одних і тих же земельних ділянок, адже обоє мали укладені договори оренди, зареєстровані в органах місцевого самоврядування. Тут проблема, скоріше, комплексна.

Тобто, я веду до того, що не всі українці люблять сплачувати податки. Відтак, чи посилення податкового зобов’язання вирішить ментальну проблему покаже час. Але запропоновані заходи, думаю, матимуть позитивний економічний ефект.

Можливо, також наслідком закону буде збільшення продажу земельних ділянок. Тут я проблеми не вбачаю. Ймовірно, це буде оптимальним рішенням для землевласників”, – вважає фахівець.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!