Вторгнення росії спричинило не тільки колосальні зміни в економіці України, а й поглибила наявні демографічні проблеми. Сьогодні Україна має найвищий рівень смертності та найнижчу народжуваність у світі, пише SEEDS.
Про це йшлося під час презентації аналітичного дослідження “Ціна війни. Економічні наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну” (2022-2025 роки). Організатором цього заходу виступила громадська організація “Світ.UA” за сприяння «Укрінформу».
«Повномасштабне вторгнення РФ спричинило глибокі зміни в нашій економіці, які потребують ретельного аналізу та осмислення. Після різкого падіння ВВП у 2022 році, ми спостерігаємо його поступове відновлення, але дуже і дуже повільними темпами. Галузева структура економіки зазнала суттєвих змін», – наголосив під час презентації керівник Благодійного фонду “Довіра. Україна”, експерт з міжнародних відносин, міжнародної логістики та інфраструктури ГО “Світ.UA” Юрій Бережной.
За його словами, великих втрат зазнали металургічна та хімічна промисловість, галузь машинобудування. Натомість основою українського експорту став аграрний сектор.
«Однак, найсерйозніші зміни відбулися в демографії. Україна втратила близько чверті робочої сили через міграцію та мобілізацію. Цей «людський дефіцит» впливає на всі економічні процеси, від ринку праці до споживчого попиту.
Повномасштабна війна поглибила наявні демографічні проблеми в Україні. За даними Центрального розвідувального управління США, Україна має найвищий рівень смертності та найнижчу народжуваність у світі», – зазначив Юрій Бережной.
З повним текстом дослідження можна ознайомитись за посиланням>>>>
«Україна витримала удар війни і продовжує його тримати. Але стабілізація економіки відбувається повільними темпами. Станом на початок 2025 року реальний ВВП становить лише 78% від довоєнного рівня.
Наше дослідження показує, що економічна ситуація в Україні наближується до стагфляції – це стан, при якому високий рівень інфляції супроводжується низьким зростанням ВВП», – наголосив під час презентації дослідження співвласник і комерційний директор компанії “Nidera Agro”; експерт аграрного ринку ГО “Світ.UA” Денис Василенко.
За його словами війна призвела до прискорення інфляції, темпи якої сягнули найвищих показників у жовтні 2022 року. За даними НБУ – цей показник сягнув майже 27%.
«Причинами стали руйнування виробництв, порушення ланцюгів постачань, зростання виробничих витрат бізнесу. За даними Держстату, у лютому 2025 року споживча інфляція досягла майже 13,5% у річному вимірі, тоді як річна промислова інфляція перетнула рівень вище 30%. НБУ очікує, що інфляція має повернутися до сповільнення в другому півріччі та знизитися до однознакового рівня наприкінці цього року», – переконаний фахівець.
«З початком Російської агресії проти України промислове виробництво в Україні зазнало нищівного удару, знизившись на 37% у 2022 році. Металургія, яка традиційно була однією з ключових експортних галузей України, втратила дві третини своїх виробничих обсягів. Не менш складна ситуація слалась і у хімічній галузі.
На тлі значних втрат у промисловості та інфраструктурі наше дослідження демонструє, що аграрний сектор виявив найбільшу стійкість серед усіх секторів економіки та став справжнім стабілізатором економічної ситуації.
За даними Українського Клубу Аграрного Бізнесу, до війни, у 2021 році, експорт агропродукції становив 41% – це майже 28 мільярдів доларів загального експорту країни. У 2022 році частка аграрного експорту зросла до 53%, а в 2024 році цей показник досяг 60% із загальним обсягом майже 79 млн тонн аграрної продукції.
За даними Міністерства Аграрної політики та продовольства, зараз агросектор забезпечує 5 мільйонів робочих місць та 20% ВВП», – розповів під час презентації дослідження бенефіціарний власник ТОВ “Навимар” та ТОВ “Панормос Інспекшен Україна”, експерт з морської логістики ГО “Світ.UA” Віталій Кольченко.
Проте, навіть цей стійкий сектор стикається наразі із доволі серйозними викликами, наголосив фахівець. За його словами, сьогодні близько 20% сільськогосподарських земель України перебувають під окупацією або зазнали серйозних ушкоджень.
«Україна тримається – і це факт. Ми демонструємо стійкість, яку світ вивчає як феномен. Проте за цим стоїть складна реальність: уповільнення економіки, інфляційний тиск, загроза платіжного балансу та критичний рівень державного боргу.
Наш бюджет досі значною мірою тримається на підтримці міжнародних партнерів та донорів. Але ми не можемо залежати від цього вічно. Потрібні внутрішні ресурси, нові підходи та чесна розмова про майбутнє”, — зазначив експерт з питань промисловості та виробництва ГО “Світ.UA” Денис Корольов.
За його словами, серед основних пріоритетів має бути розумна монетарна політика, яка поєднає стримування інфляції та підтримку реального сектора економіки. Другий напрямок — податкова реформа, яка не тиснутиме на малий бізнес.
“Спрощена система оподаткування – це новий подих для підприємців, і її потрібно захищати, обгрунтовуючи податки”, — наголосив Денис Корольов.
Третім пріоритетом він назвав енергетичну незалежність. За словами Дениса Корольова, необхідно модернізувати енергетику, робити ставку на відновлювані джерела енергії та повернути контроль над втраченою критичною інфраструктурою, оскільки це є економічною безпекою країни. Однак основний акцент фахівець зробив на демографічній складовій.
“Основний ресурс – це люди. Відновлення економіки неможливе без реінтеграції військових, підтримки ВПО та повернення кваліфікованих українців з-за кордону. Маємо створити умови, в яких вони захочуть і зможуть працювати вдома”, — наголосив Денис Корольов.
З повним текстом дослідження можна ознайомитись за посиланням>>>>
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!