Лохина, смородина, суниця садова та малина. Це не повний перелік ягідних культур, які вирощують у сімейному господарстві в селі Хмелів Роменського району Сумщини. Зібраний врожай ягід відвозять до обласного центру на заморозку, пише SEEDS.
За 12 років суничного бізнесу, площа, на якій вирощують першу ягоду, змінювалась, розповідає голова сімейного господарства Дмитро Самофалов. Із семи гектарів суниці садової нині залишився один, пояснює чоловік.
Читайте також: Аномальна спека в Україні загрожує врожаю картоплі та пізньої кукурудзи
“Суниці у нас було 7 гектарів, смородини 12 гектарів, ожини-до гектара, малини там 2 гектари. А зараз змушені в реальних таких умовах скорочуватись: лохини в нас 1 гектар, смородину взагалі ліквідували, малини, тримаємось з усіх сил, як тільки можемо на 2 гектари. Плануємо перейти до створення кооперативу, щоб заморожувати, сформувати експертну стратегію залучати місцеве населення, щоб можна було формувати партії і відправляти на експорт”, – розповів Дмитро Самофалов Суспільному.
В обробітку господарства нині 20 гектарів землі, каже фермер. Одна із найбільших проблем, з якою він стикається, — нестача кадрів.
“У зв’язку з тим, що ягідний конвеєр відходить в сторону, бо в нас дефіцит трудових ресурсів, тому ми зерновими культурами заміщаємо. Це традиційні: пшениця там, соняшник. Додатково висіваємо цукрову кукурудзу, кавуни, диню.
Щоб змінити культуру і на ринок виходити з пропозицією пакетною. Якщо багато культур, хоч вони і чергуються, але хвилі трудових навантажень перегукуються між собою. Іноді нестача трудових ресурсів спричиняє те, що ми частину продукції викидаємо”, — додає Дмитро Самофалов.
Господар ділиться: у планах побудувати фруктосховище та морозильні камери, щоб зберігати продукцію, а потім її реалізовувати.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!