Через маленьку міль на українських виробників овочів чекають великі збитки

0 210

За 9 місяців поточного сезону в Україні показники імпорту томатів вже перевищили обсяги закупівель за весь 2018 рік. Водночас їх експорт суттєво знизився. Станом на 1 жовтня Україна експортувала за кордон всього 6 тис. тонн томатів, що стало найнижчим показником за останні 8 років.

Про причини такої ситуації розповів директор запорізького ТОВ “Агрокоін” Володимир Вишняков, що спеціалізується на вирощуванні томатів.

– На ваш погляд, в чому причина різкого зниження експорту українських томатів в цьому сезоні?

– Головна причина – погіршення ситуації з карантинними шкідниками. Це позбавляє нас можливості експортувати продукцію. В осінній оборот можна було проходити за ціною в Прибалтику, Білорусь. Але зараз фітосанітарні служби не пропускають наш товар.

– Чому саме в цьому сезоні настільки загострилася ситуація?

– Щороку бувають проблеми, проте за останні півроку вони накочуються, як снігова лавина. Справа в тому, що саме в цьому році томатна міль (томатна мінуюча міль Tuta absoluta – прим. ред.) Так розмножилася, що досягла вже кожного куточка нашої країни.

При цьому вона пошкоджує не тільки томати, а й баклажани, і картоплю. А картопля у нас найпопулярніша культура.

І виходить всюди, куди завезли заражений томат, там через півтора року томатна міль завдасть катастрофічного удару, під який потрапляє в першу чергу картопля.

– Які заходи зараз приймають аграрії проти цього паразита?

– Карантин вводити марно. На сьогоднішній день сільгоспвиробники борються з міллю усіма фунгіцидними препаратами, які існують в Україні. Вкладаються великі гроші в обприскування, однак все безрезультатно.

Виробники вже хапаються за голову через те, що не здатні зібрати повністю свій урожай. Вони залишаються не те, що без прибутку, а йдуть в мінус. У моєму розумінні, через півтора року овочевий ринок України очікує крах. Уявіть: зібраний картопля в підвалі не пролежить навіть місяць-два через те, що черв’ячок молі його просто знищить, і нічого не залишиться до весни.

Ще півроку тому ми самі не розуміли всієї серйозності цієї проблеми. Ми знали про цього шкідника, але не усвідомлювали масштабів можливого шкоди. Для розуміння: один метелик томатної молі за тиждень відкладає близько 100 тисяч яєць, які дуже непросто знищити.

З кожного яйця через тиждень з’являється черв’ячок, який через кілька днів стає метеликом – і так по колу!

– А як за кордоном борються з цією міллю?

– Я був у Туреччині і бачив, як вони вирощують. У них такої катастрофи немає. У них є спеціальні технології, є сітки від шкідника. Також потрібно врахувати кліматичні умови.

Необхідно взяти до уваги правильну організацію обробки рослин від цього шкідника. Уявіть, що в одному районі близько 2, 5 тис га накритих плівкою овочів. Кожне господарство по 10-15 га купує фунгіциди, на одну обробку 1 га йде від 5 до 10 тис грн.

Обробку влітку при +25 ° С необхідно проводити раз в 4-5 днів, оскільки при жаркій погоді моль поширюється швидше, як будь-який грибок або рослина. Тобто все як потрібно обробляють свій урожай, а одна, наприклад, бабуся і не виконує жодних, з якихось індивідуальних причин. І її грядки стають розсадником шкідника для інших господарств.

Через усі ці причини проблема на сьогоднішній день не вирішується. Найближчі 10 років це буде лихом для України.

– Тобто зниження експорту томатів неминуче?

– Ми здатні вирощувати овочі самостійно і забезпечити ними внутрішній ринок, але вивозити за межі країни ми не зможемо. Ми вже зараз не можемо експортувати. Відповідно в перспективі ми втратимо зовнішні ринки збуту.

 

 

SEEDS.org.ua  за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!