Бути господарями, а не найманими працівниками – бачення членів сучасних кооперативів та представників соціально-відповідального аграрного бізнесу
При створенні кооперативу фермеру, на перший погляд, здається, що це щось складне. Але з іншого боку, коли ти знаєш свої потреби, розумієш свої права і обов’язки, то в цьому випадку ти можеш будувати структуру та практичну реалізацію своєї ідеї. При створенні кооперативу має бути ініціатор, який збере однодумців навколо себе заради спільної справи. Часто – це приватний підприємець або фермер, який розуміє усі небезпеки та виклики сучасної економіки. Таку думку висловив доктор соціальної економіки, експерт Української Кооперативної Федерації Зиновій Свереда, в інтерв’ю SEEDS.org.ua.
«Історія маленьких кооперативів – це історія життя людини. Адже дуже часто вони починали свою діяльність як окремі підприємці, але потім вони побачили, що свобода – це добре, але зрештою ринок це права і обов’язки. Крім того, постає питання розвитку культури співпраці. Тому що успіху на ринку сьогодні досягає той, хто є більш організованим, а не той, хто виробляє якіснішу продукцію. Хто навчиться закупляти якісні корми, розробляти нові стандарти якості, створити промоцію та маркетинг, вивчати приорітети споживачів тощо. Тобто час ставить нові виклики. І людина їх повинна розуміти і шукати таких же людей, які хочуть працювати в сучасних умовах для створення кооперативу, який надасть юридичні, бухгалтерські та інші послуги його учасникам. Можна розпочати з об’єднання в асоціації для навчання, а згодом в більш відповідальніші структури, такі як кооператив»,- зазначив Зиновій Свереда.
Він також зауважив, що сьогодні, ті люди, які залишилися в селі хочуть змінюватися для того, щоб навчитися заробляти гроші.
«Якщо людина ментально сформована як господар, то вона, у разі виникнення проблем, шукає можливості для їх вирішення, а не виправдання. Тому такі люди шукають знання, консультантів, займаються пошуком нових технологій. У нас є деякі родини які працювали у Данії. Повернувшись до України з розумінням технології виробництва високоякісного молока вони хочуть започаткувати власну справу, а не бути найманими працівниками»,- розповів фахівець з кооперації.
Зиновій Свереда також висловив впевненість, що у майбутньому майже уся праця в кооперативах буде автоматизована за західним зразком. «І це є нормальним, адже дуже важливо полегшити фізичну працю фермера, але при цьому варто не втратити якість продукції. Автоматизація звільнить людей від фізичного навантаження, та допоможе створити можливості для інших професій. Творчості людей немає меж»,- повідомив експерт Української Кооперативної Федерації.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!