Продовольча безпека залишається одним із головних пріоритетів цього року для всіх громад України. Водночас переробка вирощеного дозволить не тільки забезпечити людей продуктами та підтримати економіку регіону, а й долучатися до нових напрямків розвитку, пише SEEDS.
Про це йшлося під час форуму «Продовольча безпека України: переробка та зберігання урожаю», який пройшов в середу, 14 червня, у Києві.
Навесні минулого року Буцька громада однією з перших ухвалила місцеву програму самозабеспечення харчовими продуктами. Засадили приблизно 4 гектари комунальних земель. І не найкращих, а закинутих, які вперше за багато років почали використовуватись для вирощування агрокультур.
«Використовувались закинуті земельні ділянки: чагарники, закинутий цегельний завод. Ми все очистили і 7 травня почали все розорювати, навіть не сподіваючись, що ми зможемо там щось виростити.
Однак результат був надзвичайний. Виростили 40 тон овочів борщового набору.
Завдяки програмі «Сади Перемоги» ми забезпечили харчуванням 80% всіх наших навчальних закладів і тих переселенців, які були змушені тікати від війни», – розповів Сергій Залізняк, голова Буцької громади, що на Черкащині.
Читайте також: Харків’яни започаткували равликову ферму на місці зруйнованої ракетою автомайстерні
За 2022 рік Буцька об’єднана територіальна громада змогла не лише зібрати майже 40 тон врожаю, але й налагодила виробництво соняшникової олії та згущеного молока.
«В перші дні вторгнення в нашу маленьку громаду переїхало 7 тисяч людей, які були вимушені тікати від війни. І це спричинило хаос. Ті магазини, які є, вони не були спроможні прохарчувати таку кількість людей і не було ніякої доставки.
За два дні ми вирішили цю проблему. Ми звернулись до наших товаровиробників, які переважно вирощували і продавали свій врожай, з пропозицією переробки. Разом ми зуміли забезпечити наше населення крупами і молоком.
Молоко в перші дні війни наші фермери виливали на землю. Що могли – роздавали людям. Решту просто виливали, тому що не було на той час логістики», – згадує голова Буцької громади.
Цього року громаді вдалось налагодити переробку і молока і вирощеного збіжжя. Сподіваючись на гарний врожай, як і минулого року, в планах відкриття комунального магазину.
«Цього року плануємо відкрити комунальний магазин для надлишків тієї продукції, яка має бути вирощена. Минулого року її було надзвичайно багато. Ми забезпечили не тільки свою громаду, а й відправили врожай на завод, по лікарнях, садочках інших громад. Допомагали переселенцям інших громад», – зазначає Сергій Залізняк.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!