Альтернатива ялинці: як власноруч створити “різдвяного павука”

0 852

Далеко не всі знають, що здавна наші пращури до того часу, як лісова красуня завоювала головну роль на новорічному святі, прикрашали свої оселі “різдвяними павуками”. Це – традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята, виготовлена з соломи. Таких “павучків” вважають оберегом та символом Всесвіту, пише SEEDS.

Напередодні Різдва їх підвішували до центральної балки хати на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря – через вхідні двері та з палючої печі – великий «павук» разом з припасованими до нього близнюками повертався в різні боки.

Деколи під “павуком” ставили свічку. Тоді при нагріванні він починав крутитися, і на стінах відбивалися тіні. Люди вірили, що це – тіні душ покійних предків, що завітали на свята. Уважно слідкували, в який бік буде обертатися “павук” – у цьому вбачали магічне значення: якщо ліворуч – чекай на голодний рік, праворуч – матиме родина добрий урожай. Вважалося поганою прикметою, коли «павук» стояв на місці, пише che.cn.ua.

За народним уявленням, “павуки” мають властивість вловлювати у свої солом’яні тенета видиме і невидиме зло, тим самим оберігаючи оселю від негативної енергії. Коли людина була хвора, або ж коли жінка не могла завагітніти, то ставала під «павука», щоб він забрав усе погане.

“Павуків” не викидали з дому після завершення зимових свят, а залишали висіти до наступного Різдва. Спалювали «різдвяних павуків» лише після того, як виготовлять нових. Вірили, що цей солом’яний павук цілий рік вбирав негативну енергетику з оселі, і спливши його, знищували весь негатив.

“Різдвяний павук” – традиційна різдвяна прикраса для багатьох слов’янських народів, яку в передріздвяні дні з особливим, майже сакральним настроєм здавна виготовляють в Україні, в Німеччині, Фінляндії та в інших близьких і віддалених європейських країнах.

Ще за часів наших дідусів і бабусь перед Різдвяними святами був звичай робити солом’яних «павуків». І хоча у дівчат завжди вистачало клопотів у цей час (чого вартували маланкові гурти, до яких вони готувалися!), їм потрібно було наготувати і домашніх прикрас та оберегів: Дідуха, «павуків» та «їжаків». Переважно це робили на Гната – 2 січня.

Таємно зібравшись, щоб не заважали хлопці, дівчата нарізали різних розмірів соломинки, нанизували їх на волосини конячого хвоста і формували з них різноманітні квадратики і кубики.

Матеріалом для виготовлення таких прикрас – соломою – запасалися ще влітку, коли дозрівало жито чи пшениця. Тоді стебла тверді й неламкі. Їх чистили і складали на зберігання. Взимку, коли час братися за роботу, стебла замочували у гарячій воді, щоб вони стали гнучкішими і не тріскались.

Читайте також: Різдвяний оберіг: як зробити Дідуха

Щоб оволодіти секретами виготовлення солом’яних “павуків” необхідно зрозуміти і вивчити основні принципи їх конструкції. Існує безліч варіантів форм, конструкцій та способів декоративного оздоблення “павуків”. Традиційні “павуки” здебільшого пірамідальні та ромбічні. Ці конструкції складаються з окремих об’ємних елементів ромбічної форми. В геометрії така фігура називається октаедр. У даному описі для зручності умовно називатимемо її ромб, зазначає rukotvory.com.ua.

Щоб скласти ромб, нарізають 12 однакових завдовжки і завтовшки соломин і голкою нанизують на нитки. Чотири крайні з них зв’язують у квадрат ниткою, на якій вони нанизані (мал. 1).

як робити павука

Дві подальші соломини розміщують з однієї із сторін так, щоб утворився трикутник. Його вершину треба перекинути через основу в напрямку до центру квадрата (мал. 2).

як робити павука

Далі так само послідовно перекручують три пари соломин, які залишились на нитці. При цьому кожного разу необхідно змінювати напрям перекидання: якщо перша пара — до центру, то друга від центру, третя — до центру, четверта — від центру. Коли перекручено четверту пару, кінець нитки зав’язують на вузол, тоді утвориться плоска фігура з квадратом у центрі (мал. 3).

Щоб отримати об’ємну фігуру ромбічної форми, треба підняти вгору 2-й та 4-й трикутники і зв’язати докупи їх вершини; 1-й та 3-й трикутники відвести в протилежний бік і теж зв’язати (мал. 4).

як робити павука

Щоб нитка не розколювала соломин, їх перед роботою зволожують водою.Пірамідальний “павук”

Пірамідальний “павук”. Його роблять із завчасно підготовлених рівновеликих ромбів, складених з однакових завдовжки соломин. Зауважте, що ромб є основою всієї конструкції і його величина визначає розміри всього “павука”, тому недоцільно брати соломини довші 10-12 см, бо вся конструкція вийде надто громіздка. Для такого павука треба зробити не менше 30 ромбів.

Збирання “павука” розпочинають з вершини піраміди. Її утворює один ромб. Другий ряд складають з чотирьох ромбів. Вершину кожного з них зв’язують з одним із чотирьох кутів основи ромба першого ряду, а їх кути, скеровані всередину конструкції — з нижньою вершиною ромба першого ряду.

Третій ряд утворюють з восьми ромбів, прив’язаних по периметру до ромбів першого ряду і одного ромба в центрі.

Четвертий ряд утворюють з 12 ромбів по периметру і одного в центрі. Жорсткість усієї конструкції забезпечується зв’язуванням усіх кутів ромбів між собою (схему складання пірамідального “павука” показано на мал. 5).

павукУ такий спосіб можна створити “павука” у формі об’ємного ромба, неначе складеного з двох пірамід. Для цього необхідно зв’язувати ряди нижньої половини “павука” в зворотній послідовності.

Відповідно кількість ромбів у кожному ряду зменшуватиметься і нижню вершину утворить один ромб.

Ромбічний павук. Цей різновид “павука” являє собою спрощений варіант підвісної прикраси. Його основу складають 6 ромбів. У даному варіанті конструкції елементи не з’єднують між собою жорстко, а вільно підвішують на нитках до центральної частини, щоб отримати легку і динамічну конструкцію, всі елементи якої перебувають у постійному русі.

Ромбічного “павука” складають з різних завбільшки елементів: великого центрального ромба та 5 однакових, менших за розміром. Конструкція гармонійна, якщо довжина сторін малих ромбів вдвічі менша довжини сторін центрального ромба. Чотири малі ромби підвішують на нитках до чотирьох кутів основи великого, а 5-й — до його нижньої вершини (схему складання ромбічного “павука” показано на мал. 6).

На прикладах пірамідального і ромбічного “павуків” подано основні конструктивні принципи створення солом’яних декоративних підвісок. Трошки пофантазувавши, можна сконструювати найрізноманітніші варіанти форм. Тільки зважайте на загальні закономірності виготовлення “павуків”, дотримуйтесь симетричності, тоді досягнете гармонії форми і рівноваги всієї конструкції.

Декоративне оздоблення. Конструктивну основу “павука” можна цікаво прикрасити. На оздоблення в народних майстрів ідуть різноманітні матеріали: кольоровий гофрований папір, кольорові нитки, насіння гороху, квасолі, горіхи, сухі квіти. Найбільш оригінально вписуються в конструкцію “павуків” підфарбовані декоративні елементи із соломи: “сонечка”, помпони, ланцюжки, плетені ромбики тощо. До “павука” підвішують невеличких плетених з соломи пташок, ляльок. Такі декоративні деталі розміщують і в середині ромбів і підвішують до їх вершин. Варіантів оздоблення “павуків” можна придумати безліч.

Детальніше про техніку виготовлення “різдвяного павука” дивіться у цьому відео:

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!