Українські селекціонери створюють цукрову кукурудзу для космічних місій NASA та SpaceX

0 2 074

Незабаром українська кукурудза полетить на орбіту Землі, а з часом можливо саме вона стане однією з перших культур, які вирощуватимуть перші поселенці Марсу та дослідники Місяця.

Вінницька компанія «Мнагор» вже певний час долучилася до програм NASA та компанії SpaceX стосовно адаптації цукрової кукурудзи для космічної місії на Місяць та Марс. Що саме робить українську кукурудзу придатною для колонізації далеких планет, і як виникла можливість такої космічної співпраці, SEEDS розповів засновник і директор компанії Михайло Нагорняк.


Михайло Нагорняк, засновник і власник насіннєвої компанії «Мнагор», відомий український селекціонер

– Пане Михайле, як саме виникла ідея створити «космічну» кукурудзу? Та як саме розпочався ваш діалог з космічними агенціями?

– Коли ми в компанії «Мнагор» створювали нашу синьо-жовту кукурудзу «Український Біколор» та «Вишиванка», я поставив собі за мету зробити такий продукт, який буде українською візитівкою та популяризуватиме нас у всьому світі. Це дуже важливо сьогодні, в час, коли наша нація фактично бореться за власне виживання. Але вже тоді я сподівався, що можливо саме нашій кукурудзі вдасться стати однією з перших культур, які вирощуватимуть перші фермери Марсу.

Читайте також: Нові тенденції на ринку цукрової кукурудзи: мармурова, молочно-біла та фіолетово-синя витісняють жовту

Хоч у цьому році у багатьох регіонах була посуха, але саме «Вишиванка» і «Український Біколор» показали себе доволі гарно, оскільки мають не тільки світлі зернини на качані, а й темно-сині. Виявляється кукурудза антоціанова, та, що має темне забарвлення зернин, більш стійка до різних кліматичних впливів, зокрема, сонячної радіації. А до антоціанової належать кукурудза «Український Біколор», – наш гібридний сорт, який вже є в Держреєстрі та «Вишиванка», яку ми саме в 2024 році подали до Реєстру.



Антоціани – фіолетово-червоні пігменти, які є в клітинах наших сортів кукурудзи. Вони здатні захищати рослини від сонячної радіації і спекотних температурних умов, щоб кукурудза давала гарний урожай. Навіть листки такої кукурудзи менше скручувались під час активної посухи та спеки цього літа.

Оскільки ми створили кукурудзу, адаптовану до умов підвищеного радіаційного випромінювання та високих температур, це надихнуло нас вийти за рамки звичного і шукати нові місця для її використання.

Колонізація Марсу? Українці мають долучитися до цього процесу!

Мій старший син написав до NASA , до SpaceX Ілона Маска і ще багатьом іншим агенціям, які мають космічні програми. Він розповів про особливості нашої нової кукурудзи, і це їх дуже зацікавило. Отримавши від агенцій перелік вимог та критеріїв, ми почали спілкування з цими організаціями. Наразі вони чекають від нас розгорнутого опису характеристик нових сортів.



– Яким вимогам має відповідати «космічна» кукурудза?

– І SpaceX, і NASA цікавить дуже багато показників, ми отримали запит стосовно:  генетичні дані та методи селекції, методики вирощування, стійкість до радіації та ультрафіолетового випромінювання. Їх цікавлять точні дані про діапазон температури де рослина може розвиватися, стійкість до змін атмосферного тиску і рівня CO2. Швидкість росту та період дозрівання в різних умовах (на Землі та в симульованих марсіанських умовах).

Їх цікавлять не тільки параметри стосовно адаптації до Марсіанських умов та умов Місяця де не має щільної атмосфери, а також розміри та вага посадкового матеріалу, необхідні умови для зберігання і транспортування насіння. Чи можлива самореплікація рослини (збір і зберігання насіння для подальшого вирощування без постійного поповнення ресурсів із Землі).

Читайте також: Найдовший у світі качан – це про новий сорт цукрової кукурудзи Ромео від селекціонерів з Вінниці

І це далеко не все, що входить до запиту агенцій. Також має значення харчова цінність (калорії, вміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів). І саме наша антоціанова кукурудза має багато переваг по цим показникам, до того ж це скарбниця цінних для організму поживних речовин. Її відмінною рисою є насичений фіолетово-червоний колір зерен, який обумовлений наявністю антоціанів – потужних антиоксидантів які захищають клітини від пошкодження вільними радикалами.



Отже, переваги антоціанової кукурудзи:

  • Захист від ультрафіолету: Антоціани – це природні пігменти, які надають рослинам червоного, фіолетового або синього забарвлення. Вони мають антиоксидантні властивості і здатні захищати рослини від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання. Це особливо важливо в умовах Марса, де рівень ультрафіолету набагато вищий, ніж на Землі.
  • Додаткові поживні речовини: Антоціани мають ряд корисних для здоров’я властивостей і можуть бути джерелом додаткових антиоксидантів для раціону космонавтів.
  • Стійкість до стресів: Рослини з високим вмістом антоціанів часто більш стійкі до різних стресів, таких як посуха, засолення ґрунту і екстремальні температури. Це може бути корисно для вирощування кукурудзи в умовах Марса.

Зараз ми саме готуємо всю цю документацію та вже підготували перший звіт на восьми розгорнутих сторінках.



Відомо, що відправити ракету із Землі на Марс можливо тільки раз на два роки, через особливість наших орбіт. Отже, готуючи місію людей, зокрема компанією SpaceХ, головне завдання – передбачити та забезпечити кількість харчів мінімум на 24 місяці, адже саме стільки потрібно часу до наступного вантажного польоту. Тому науковці працюють над тим, щоб люди змогли там відтворювати їжу.

Читайте також: Кукурудзяна «Вишиванка»: унікальний сорт цукрової кукурудзи з України завойовує поля всього світу

Ми всі бачили кіно «Марсіанин». Де в теплиці астронавт зміг виростити картоплю, адаптувавши температурні умови та тамтешній ґрунт. Це не так легко як в кіно, але саме над цим науковці світу зараз працюють, щоб на Марсі можна було вирощувати різні культури.

Зараз ми у процесі перевірки наших гібридних сортів – створюємо робочу групу. Я розмовляю і з науковцями, і з ентузіастами, щоб відтворити на Землі марсіанський ґрунт, його аналог. До речі вінницькі науковці із Інституту кормів та інших університетів вже виявили бажання долучитися до нашого проєкту.



Який рівень сонячної радіації здатна витримувати наша кукурудза ми ще не знаємо, для цього ми проведемо лабораторні та польові дослідження. На Марсі у ґрунті більше оксидів заліза, – тому ґрунт там такий червоний. На Місяці інший склад. Тому ми маємо відтворити обидва ґрунти.

Саму дослідну ділянку ми плануємо розмістити на базі нашої компанії. Це будуть три невеличкі ділянки для вирощування цукрової кукурудзи з ґрунтами Землі, Марсу і Місяця. І наша кукурудза «Український Біколор» та «Вишиванка» ростимуть в такому ґрунті.

Власне, «Український Біколор» створювався нами з самого початку, як посухостійкий гібрид, який витримує різні температурні навантаження і містить антоціанове, фіолетово-червоне зерно. І таких зернин на качані більше, ніж жовтих. Тому фактично можна говорити, що цей сорт вже був створений для вирощування на Марсі.

“Вишиванка” та інші створювалися саме на його основі. А ще він може пережити до 30 днів без опадів, і відновити вегетацію після першого дощу.



Забігаючи наперед ми розуміємо, що стійкість до ультрафіолетового випромінення можливо доведеться підсилювати. Якщо так, то це вже буде новий сорт з іншою назвою. Але свої сильні сторони він візьме від «Українського Біколору» та «Вишиванки».

Є дуже багато компаній і в Європі, і в США, які проводять схожі дослідження. Вони шукають овочі та різні рослини, які можуть вирощуватись на Марсі.

Це дуже корисна робота для вітчизняної науки та українських інновацій, адже історично складається так, що компанії, які використовують космічні технології стали світовими лідерами в своїх галузях. Тому ми кажемо, що українці – це космічна нація. І ми доведемо це!



– Скільки часу займе така робота?

– Перші два гібриди у нас вже готові, вони мають сильні сторони, які можуть використовуватися. Над іншими ми працюємо зокрема  разом зі штучним інтелектом. До речі, сорт «Вишиванка» – він перший, створений за допомогою ШІ.

Зараз у всьому світі це дуже популярна тенденція – використовувати під час роботи співпрацю з ШІ. Я вирішив також застосувати у селекції цукрової кукурудзи допомогу штучного інтелекту.

Я задав машині параметри, на основі діючих власних сортів та власних селекційних патентів і спілкуючись, отримав результати нових комбінацій. Ми спілкувались довго – приблизно місяць. Але ж те, над чим я міг працювати 7-10 років, і можливо, навіть не отримати гідного результату, завдяки ШІ я мав вже через 3 місяці.

Після того, як я побачив позитивні результати наших нових сортів, я запропонував ШІ разом створити кукурудзу для Марсу. Час ще був. І вже на початку липня я закладав ізолятори та створював продукт уже для місії на Марс. Дослідні гібриди почав підписувати відповідно «Марс-1», «Марс-2» і так далі.



Цього року ми перевірятимемо всі ці сорти. І «Український Біколор» та «Вишиванку», а ще кілька нових сортів, які мають ще більш виражений антоціановий захист від ультрафіолетового випромінювання.

Дослідні зразки висіватимуться вже навесні 2025 року. Тепер ми маємо їх перевірити. Якщо ми вгадали – то можливо на осінь 2025 року підтвердимо статус першої української марсіанської кукурудзи.

– Чи матиме застосування на Землі марсіанська кукурудза?

– Саме так. Після проведення всіх досліджень цей продукт матиме значення не тільки для космічної цілі, а й для фермерства на Землі. У нас зараз клімат швидко змінюється. Ми бачимо, що спекотна степова зона іде на Північ. Тому нові сорти будуть більш посухостійкими і стійкими до перепадів температур.

Вона має певні сильні сторони, які пригодяться і на Землі також. Наприклад, коли буде от така неймовірна посуха, як була в цьому році, або стануться інші кліматичні зміни.



На Марсі велика проблема з водою, її там недостатньо. А наша «космічна» кукурудза зможе забезпечити українським аграріям гарантований урожай і більш високий. Тому ми створюємо сорти кукурудзи для складніших умов, щоб у простіших їх було вирощувати трішки легше.

До речі, ми запрошуємо фермерів України до співпраці, щоб протестувати наші антоціанові гібридні сорти, але маємо попередити, що така «марсіанська» кукурудза матиме, наприклад, листок, волоть або частину зерен або весь качан фіолетово-червоного кольору. Це все через велику насиченість антоціанами.

Саме таку цінну для організму людини кукурудзу ми створюємо адаптованою до складних марсіанських умов, бо вважаємо, що чим більше кукурудза фіолетово-червона, тим вона більш цінна та стійка до ультрафіолетового випромінювання.



– Коли саме українська кукурудза вирушить на Марс?

– Зараз ми тільки готуємо документацію для SpaceX, для NASA – там все трохи складніше. В них до участі в програмах допускаються виключно американські компанії. Вони насправді підтримують свого виробника. Можливо доведеться створити україно-американську компанію. Але зі SpaceX все простіше – документація практично готова. Нам не вистачає лише деяких досліджень.

Ми вже створили першу лінійку фіолетово-червоної антоціанової «марсіанської» кукурудзи плюс у нас є стійкіші за інших до УФ-випромінювання гібридні сорти «Український Біколор» та «Вишиванка». От тільки як вони будуть рости у марсіанському ґрунті ми маємо перевірити. Якщо все вдасться, – вже через рік ми отримаємо і надішлемо їм перші зразки для перевірки в умовах невагомості на космічних станціях.

До старту місії на Марс ми маємо в запасі ще 3-5 років. Навіть якщо ми не встигнемо, – будемо мати напрацювання, які використаємо у створенні нових сортів для України і всієї Землі.



Тому всім фермерам та городникам, хто хоче долучитися до нашої космічної програми та спробувати наші гібридні сорти в наших умовах українських реалій, запитуйте зразки насіння в представників компанії МНАГОР:

– Центральний регіон та м. Київ, Тамара Нагорняк, тел., Viber: (067) 440-75-17;

– Південний та Східний регіон України, Аліса Яковенко, тел., Viber: (067) 236-51-51

– Західний регіон та Вінницька область, Олександр Побережний, Тел., Viber: (067) 432-32-53

Бажаємо всім нам успіху та гарного урожаю!

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!