На Запоріжжі фермер пікетував будівлю Нацполіції намагаючись довести своє право на батьківську землю
Фермер із села Нове Запоріжжя Долинської територіальної громади Віталій Желудько намагається довести своє право на спадок батьківської землі у судах Запоріжжя.
У 1989 році батько фермера Віталія Желудько Василь Желудько взяв у місцевого колгоспу в сімейну оренду сільгоспугіддя площею в 147 гектарів поблизу села Нове Запоріжжя.
Разом із синами вони утворили три фермерські господарства, членом одного з них — батьківського, під назвою “Желудько” став Віталій. У 1991 році на земельні ділянки (три по 49 гектарів) фермери отримали “Державні акти на право довічного володіння”, пише Суспільне.
Після смерті батька його земельну ділянку Запорізька райдержадміністрація передала Віталію й зареєструвала його, як голову об’єднання фермерських господарств “Сім’я”.
Віталій Желудько на 49 гектарах сільгоспугідь, що розташовані навколо його садиби, вирощував зернові культури для худоби (у його господарстві 600 свиней).
Проте у 2018 році земельні ділянки, на які його родина має Державні акти, рішенням сесії Долинської територіальної громади відійшли на баланс громади, їх поділили й роздали людям. Віталій Желудько вважає такі дії керівництва громади протиправними й оскаржує їх у Запорізьких судах.
“Кримінальні справи позакривали всі. На сьогодні навколо садиби їздять чужі трактора. Правоохоронна система не бачить ні в чому злочин”, — каже Віталій Желудько.
А рішенням сесії Долинської сільської ради від 20 лютого 2020 року два Державні акти Желудьків були скасовані у зв’язку зі смертю батька та одного з його синів. Такі дії сільради та голови громади Богдана Федчука незаконними фермер називає незаконними.
“У 2019 році Вища палата Верховного Суду України постановила, що ці землі Державного акту на вічноуспадковане володіння є на сьогодні дійсними. Але Федчук вивів це питання на сільську раду, і вони рішенням сесії скасували дію цих Державних актів, практично поваливши державний устрій у нашій країні та взявши на себе рішення суду”, — зазначає Віталій Желудько.
Натомість голова Долинської територіальної громади Богдан Федчук каже, що Віталій Желудько не має законних прав на землю.
“ Земельна ділянка наділялася його покійному батьку, який у 1998-му році помер. І після його смерті ніхто цю земельну ділянку не успадкував, а обробляли. Потім один брат помер, другий не захотів платити, ми теж у нього забрали землю і роздали людям. Люди здали в оренду, і сьогодні ми отримуємо податки у сільську раду. Все, порядок”, — пояснює Богдан Федчук.
Щодо Державних актів, голова Долинської територіальної громади розповідає, Державний акт був не приватної власності, а “довічно успадкованого володіння”. У зв’язку з тим, що їх використовували неправильно, вони більше не діють.
“Вони мали бути у 2008 році приведені у відповідність, і ця земля мала бути передана членам фермерського господарства у межах середнього пая розпайовки землі на території громади. І він за ці 20 років користування земельною ділянкою жодної копійки не сплатив податку”, — наголошує Богдан Федчук.
Журналісти звернулися за роз’ясненнями щодо дійсності Державних актів на право довічного володіння землею зразка 90-х років до незалежного юриста Сергія Бєлана.
“На той час, коли оформлювали спадщину померлого батька, не існувало практики щодо можливості успадкування права довічного володіння. І тому на той час ніякий нотаріус не погоджувався оформлювати конкретно на цю ділянку право успадкування. У 2019 році з’явилася перша постанова Верховного суду, право довічного успадкованого володіння землею може передаватися у спадщину”, — пояснив юрист.
Рішення Долинської сільради від 2020-го року щодо припинення дії двох Державних актів на землю Віталій Желудько скасував через суд. Проте фермерська земля залишається у громаді.
Звернення до Нацполіції та обласної прокуратури залишаються безрезультатними, каже Віталій Желудько. Журналісти Суспільного направили до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області інформаційний запит щодо законності виготовлення нових документів на землю та видачі на неї кадастрових номерів, при наявності Державних актів.
17 листопада вранці Віталій Желудько влаштував одиничну акцію протесту під адміністративною будівлею Головного управління Нацполіції у Запорізькій області. Вимагав правоохоронців звернути увагу на земельні проблеми у Долинській та інших територіальних громадах.
“Правоохоронна система повністю не здатна боротися зі злочинами у громадах. По-перше, скинули все на районні відділи поліції, і тільки районний слідчий має право розбиратися з цими злочинами у громаді. Ні ДБР, ніякі більше органи. А вони бояться рішень, ховаються за тим, що “це ж депутати вирішили, так вирішила громада”. Вони не можуть зрозуміти, що депутати також можуть бути у змові, з різних причин, із головою сільради, або з групою осіб, які захопили владу у сільській раді”, — каже він.
Згодом до Віталія Желудька приєднались жителі Широківської територіальної громади Запорізького району. У руках тримали плакати, на яких окреслили проблеми, що їх турбують. Це — якість питної води у селі Відрадному, ремонт водогону у селі Дніпрельстан, загроза закриття Миколай-Пільського НВК. Начальник Головного управління нацполіції Микола Лушпієнко запросив учасників мітингу для обговорення їхніх проблем.
У результаті бесіди домовилися: усі заяви від представників обох громад скеровувати до слідчого управління ГУНП області для опрацювання кожної справи. Куруватиме це питання начальник слідчого управління Андрій Кулініч. Щодо проблем жителів Широківської громади — створити тимчасову робочу комісію з представників ініціативної групи, правоохоронців та профільних фахівців, які також розглядатимуть кожне питання окремо.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!