Картоплю варто вирощувати професійно, або ж не вирощувати взагалі
Вирощування плодоовочевої продукції та картоплі — це копітка та непроста справа. Щоб отримувати хороший врожай, варто врахувати все — від природних умов та вибору сортів до зберігання. Як обирати сорти та яка ситуація на ринку сортової картоплі, в інтерв’ю для SEEDS розповів Ігор Чечітко, директор представництва HZPC в Україні, міжнародної компанії, що має більш ніж 100-річний досвід в селекції і насінництві картоплі.
Кільки слів про компанію
Компанія HZPC Holland працює з картоплею більш ніж 115 років. Для селекційної установи в картоплярстві це дуже поважний вік.
“Подібна історія забезпечує головне для селекціонера – досвід. Досвід же, забезпечує розуміння картоплі, її генетики та особливості передачі потрібних нам ознак від батьківських форм до сортів, які ми створюємо. Тому й користується величезна кількість наших сортів високим попитом в усьому світі. Селекційна станція компанії розташована в містечку Метславієр, що на півночі Нідерландів. Саме там локалізована переважна більшість фермерів, які вирощують та розмножують для нас насіннєву картоплю. Це найбільш чистий, в фітосанітарному плані, регіон Нідерландів, а умови створення сортів та розмноження насіннєвого матеріалу максимально відповідають біології цієї культури”, – зазначає Ігор Чечітко.
Загалом, за всю історію, HZPC було створено більш ніж 100 сортів картоплі, 80 з яких пропонуються і нині, для різних цілей та під різні кліматичні умови. Звісно, серед них є і сучасні високопродуктивні, і класичні “середнячки”, сорти з відмінним смаком, дієтичні, для переробки тощо. На окремі з них, наприклад “Спунта”, “Дезіре”, “Астерікс” є високий попит вже протягом більш ніж 50 років.
“В Україні, HZPC присутня вже 10 років. Ми постійно бачимо як прогресує український фермер, і звісно ми уважно спостерігаємо за змінами попиту, харчових вподобань, відмічаємо динаміку кліматичних та фітосанітарних умов. Приємно відмітити, що все більше виробників картоплі, у якості постачальників насіннєвої картоплі обирають професійні селекційні компанії або сертифіковані насіннєві господарства. Хоча, слід зазначити, що, на жаль, значна частина ринку насіннєвої картоплі все ще знаходиться в «сірій зоні». Оскільки, «насінкою» намагаються торгувати всі, при цьому, за як таку часто видається столова картопля дрібного чи середнього розміру. А якоїсь відповідальності, ніхто і ні перед ким не несе. Однак, ми відмічаємо позитивну тенденцію – інтерес до якісної, сертифікованої насіннєвої картоплі все ж, поступово зростає”, – говорить директор представництва HZPC в Україні.
— Сьогодні, за різними оцінками гравців українського картопляного ринку, 80% посадкового матеріалу, що використовують українські фермери — це продукт імпортної селекції. Процедури контролю насіння, наприклад в Нідерландах, значно вимогливіші ніж в Україні. З огляду на це, чи можна говорити, що імпортні сорти картоплі цілком призвичаєні до кліматичних умов в Україні, та від яких факторів це залежить?
— Кожна селекційна компанія у власному портфоліо має абсолютно різні сорти. При цьому, навіть сорти від українських селекціонерів, також суттєво відрізняються за реакцією на наші грунтово-кліматичні умови. Якщо сказати простіше – є більш витривалі та менш витривалі сорти, що залежить здебільшого від генетичної стресо- та вірусостійкості конкретного сорту. Але наше головне завдання – знаючи сорт і конкретні умови, запропонувати фермеру найбільш оптимальний набір сортів, які в цих умовах зможуть максимально реалізувати свій потенціал. А отже, фермер вкладаючи ті ж самі кошти в гектар, зможе зібрати вищий урожай, кращої якості і отримає додатковий прибуток. Наступним нашим завданням є – надати фермеру максимально повну інформацію по сортовій агротехніці. Удобрення, густота та глибина посадки, чутливість до хвороб, особливості захисту, реакція на гербіциди – далеко не повний перелік факторів які потрібно враховувати. Тому і не є правильним вирощувати всі сорти за однією схемою, оскільки, за таких умов жоден з них не зможе забезпечити максимум.
Наприклад, вирощуючи картоплю на важких ґрунтах, потрібно чітко розуміти – що, не всі з сортів придатні для таких умов, і інколи переконати фермера зупинити свій вибір на інших. Тут і йдеться про фаховість селекційної компанії, яка допомагає зробити найбільш оптимальний вибір. Наприклад, для важких ґрунтів, оптимальним вибором будуть сорти “Коломба”, “Евора”, “Сіфра”. Вони прекрасно тримають форму, стійкі до механіки, придатні до комбайнового збирання, мають гладеньку шкірку, виглядають чудово навіть після чорнозему. Але, наприклад, сорти “Сагіта” чи “Фабула”, ми для таких умов не рекомендували б.
— Тобто, універсальних сортів картоплі не існує?
— Річ не в універсальних чи ідеальних сортах… Рослина росте в динамічному середовищі, середовищі яке постійно змінюється. Тому дуже важливо не тільки розуміти ґрунти чи кліматичні особливості конкретного господарства, а спрогнозувати можливу поведінку сорту за тих чи інших умов. Якщо є розуміння цього – у переважній більшості випадків, цим можна керувати, наприклад змінюючи підготовку ґрунту, густоту чи глибину посадки, удобрення тощо. Ще раз зазначу, завдання постачальника насіннєвої картоплі окрім забезпечення аграрії якісним посадковим матеріалом, це досконало знати особливості сортів, попереджати про них замовика, а також про необхідні кроки, які важливо застосовувати. Чинити ж навпаки — наполегливо пропонувати сорти, які не підходять для господарства, а потім списувати на погоду чи прорахунки агронома — це шлях в нікуди, оскільки не приносить ніякого задоволення.
Наприклад, є окрема категорія сортів, які дуже, інколи навіть штучно, розрекламовані на ринку. Дійсно, є регіони, в яких вони показують хороший результат. Для інших же умов вони можуть бути не найкращим вибором. Але фермери чуючи весь цей позитивні відгуки від господарств з інших регіонів, починають вирощувати цей сорт і кілька років отримують посередні результати. Головна ж проблема при цьому – сорт просто не підходить для конкретної місцевості. Тому і важливо подібні рішення приймати зважено, відкинувши зайві емоції.
Ми постійно спілкуємося з виробниками, вивчаємо локальні умови, їх технопарк, робочі схеми вирощування лише для одного, щоби максимально допомогти зробити оптимальний вибір саме для конкретного господарства та надати якісну консультаційну підтримку. Наша робота успішна, лише якщо фермер успішний з нашим продуктом.
Якщо ж у господарства, щось не вдається, важливо з’ясувати – чому?! Це можуть бути технологічні та інші прорахунки. Картопля — дуже затратна культура і нею варто або займатися професійно або не займатися взагалі.
— Ягідники часто скаржаться, що їм важко знайти якісний посадковий матеріал через пересортицю (змішування сортів). Чи існує така проблема в картоплярстві, та яким чином фермер може вберегтися від неї?
— Насправді, картоплю змішати легко і причин цього може бути декілька – від банальних помилок і неуважності в записах, до неякісного чищення садильного чи сортувального обладнання. Також, це можливо при недотриманні сівозміни і вирощуванні «картоплі по картоплі». Тому, щоби отримати якісний посадковий матеріал, потрібно купувати його у надійних постачальників, які мають високу культуру виробництва та готові показати його походження і можуть надати необхідні сертифікати. Якщо постачальник серйозно ставиться до свого бізнесу, в нього буде якісний сертифікований посадковий матеріал, пересортиця там практично неможлива. Адже, знівечити картоплю дуже легко, а ціна помилки дуже висока.
Головною стратегією нашої компанії є постачання імпортного посадкового матеріалу. Знаючи ретельність голландців – можу Вас запевнити, пересортиця у нас виключена. Щодо вирощування посадкової картоплі в Україні, то нам достатньо співпраці лише з 2 – 3 надійними фермерами, які розділяють нашу філософію цього бізнесу. Це нам дозволяє забезпечити посадковим матеріалом тих фермерів, які з якихось причин не готові замовляти імпорт.
— Які сорти українські картоплярі наразі обирають найчастіше?
— Виробникам, звісно, подобаються сорти, які дають високу продуктивність, мають гарну товарність та є відомими на ринку. Що стосується цього питання, то я можу говорити лише про сорти нашої селекції. Серед ТОП-5 наших сортів на першому місці “Коломба”, на другому – “Сіфра”, далі йдуть “Каррера”, “Ред Скарлет” та “Евора”. Ми також спостерігаємо за зростанням попиту на сорти “Фламенко” та “Челенджер”. Але, цього року у нас з’явилася новинка – “Лусінда”. Ми кілька років спостерігали за цим сортом і не лише в Україні. Крім високої урожайності та смаку, даному сорту властива досить гарна стійкість до посухи та дуже висока жаростійкість. Очікуємо значний інтерес до нього по всій території України, але особливо це Волинь, Чернігівщина, Центральна Україна та Південь. Дехто з фермерів вже придбали певні об’єми насіння останньої весни і дуже задоволені результатами! Наступного року спостерігатимемо цей сорт вже в промислових посадках.
Але лідером за попитом, наразі, лишається сорт “Коломба” об’єми імпортування якої постійно зростають. Сорт, може давати високі врожаї, має дуже високу товарність: має гарну форму бульб, красиву гладеньку шкірку, а також чудовий смак — її можна їсти навіть без нічого. Це дуже ранній сорт, тому є надзвичайно цікавим, особливо для південних регіонів України.
Секрети успішного вирощування картоплі
— Представники Вашої компанії регулярно здійснюють поїздки у поля, щоб контролювати стан картоплі. Розкажіть про це.
— Хочу сказати, що насамперед, кожен наш покупець отримує рекомендації по сортовій агротехніці. Надається повна інформація щодо біологічних особливостей сорту, а також деталі технології: густота та глибина посадки, основний тип ґрунтів, реакція на високі чи низькі температури, стійкість чи чутливість до хвороб, гербіцидів тощо. Першими рекомендаціями звісно є особливості посадки сорту – густота та глибина, а також удобрення картоплі. До речі, якщо, ще 5-7 років тому, фермери утримувалися від внесення високих норм добрив, то зараз 160-180 кг/га д.р. азоту зустрічається досить часто. Таке розуміння, це дуже великий позитив, адже ще не так давно, типова схема удобрення була це лише 300-400 кг/га нітроамофоски. Але наразі, виробники на власному прикладі бачать, наскільки гарно картопля відкликається на достатнє і збалансоване удобрення. Наступним показником який ми вивчаємо це, наскільки посадки картоплі виглядають здоровими. Адже, мало яка культура має таку велику кількість шкідників і хвороб, що можуть занижувати урожай та погіршувати його якість. Всі ці ланки вирощування є дуже важливими, оскільки сукупність всіх цих елементів сприяють отриманню хорошого урожаю, а отже і прибутку наших фермерів. А ми зацікавлені, щоби наші клієнти отримували максимальні прибутки.
Лише за літній період ми здійснюємо десятки візитів на господарства. Україна велика, тому це шалений кілометраж. Часто потрібно бути в кількох місцях одночасно. Це непросто, але ми наполегливо працюємо щоби контролювати ситуацію.
— Назвіть топ-3 правила успішного вирощування насіннєвої картоплі.
— Я би сказав чотири:
- По-перше, насіннєва картопля вирощується лише з якісного посадкового матеріалу.
- По-друге, насіннєва картопля вирощується окремо від столової картоплі, городів та садів
- По-третє – фітопрочистки
- По-четверте, насіннєва картопля вирощується з іншою системою живлення та захисту.
— Нещодавно Ваша компанія отримала номінацію на конкурсі Potato Europe 2021 за розробку, яка дає можливість відстежувати температурний режим під час транспортування. Що отримує фермер за допомогою цієї інформації?
— Так, це одне з останніх наших ноу-хау… Загалом, отримавши картоплю, фермер приклавши смартфон до етикетки, має повне розуміння в яких температурних кондиціях насіннєвий матеріал знаходився під час транспортування. А це дає розуміння, чи не потерпала насіннєва картоплі від занизьких, чи навпаки надто високих температур.
Нинішня ситуація на ринку картоплі
— Наскільки еволюціонував картопляний бізнес в Україні за останні роки, та чим продиктовані зміни ринку?
— Ринок картоплі еволюціонував достатньо помітно. До заснування представництва HZPC я працював у проекті, який мав відношення до картоплі та плодоовочівництва, а також до навчання фермерів вирощуванню картоплі і овочів. Ще 15 років тому багато питань щодо вирощування овочів були незрозумілими для українських фермерів. Зараз же чітко відмічається, як український фермер змінився сам та сприяє зміні ринку картоплі в цілому. Загалом, критерії підбору сортів, вимоги до якості посадкової картоплі, вимоги до якості картоплі столової … все змінилося суттєво. Технологія вирощування стала більш сучасною, інструментарій агротехнічних прийомів чи питань живлення картоплі виросли в рази. Спостерігаючи за підходом рядку виробників картоплі до вирощування, ретельності виконання агрозаходів і кінцевими результатами ми розуміємо, що фермери з Європи можуть у нас багато чому повчитися також.
— Яким чином споживацькі смаки впливають на вибір сортів насіннєвої картоплі?
— Я би не сказав, що це є ключовим фактором. Якщо говорити про великих чи навіть середніх виробників картоплі – то смак картоплі яка вирощується, це той показник на який звертається увага не в першу чергу. Головні властивості – все ж, це урожайність та якість бульб. Зазначу, що традиційно, поки що сам споживач не надає великого значення тому що він і для чого купує. Головне аби бульби були належної якості і бажано, щоби назва сорту, була «на слуху». А між іншим, треба вчитися розуміти яку картоплю і для чого ти купуєш. Тому що, картопля для салатів, перших страв, пюре чи смаження – це різні картоплі з різною біохімією. Мені дуже імпонує той підхід, що є у деяких європейських мережах. А саме, коли різна за призначенням картопля пакується в упаковку свого кольору. Споживач відвідуючи сумермаркет знає, якщо йому потрібна картопля для пюре, по потрібна картопля в жовтій упаковці. А якщо, наприклад, для смаження – то в червоній. Це дуже зручний підхід.
Ми живемо у великій європейській країні, і харчові вподобання суттєво різняться залежно від регіону. Скажімо, на Західній Україні – споживачам дуже важливо щоби картопля мала жовтий м’якуш. Вони просто не сприймають сорти з білим м’якушем. Східня частина України навпаки – перевагу надають картоплі з м’якушем білого кольору. При цьому смак картоплі від кольору м’якушу не залежить, але жовтий колір м’якушу свідчить про підвищений вміст каротиноїдів у бульбах. Слід також розуміти, що смак сорту картоплі вирощений в різних умовах також суттєво буде відрізнятися. За результатами багатьох дегустацій, які ми періодично проводимо, лідерами за смаковими якостями є сорти “Лусінда”, “Коломба”, “Моцарт”, “Каррера”. Цього року, один з наших фермерів в Дніпропетровській області, виростив сорт “Сагіта”, розпродав всі інші, а лише цей сорт лишив собі на зиму на харчуванні. За його словами – смачнішої картоплі він ще не куштував.
Ми намагаємося максимально ознайомити споживачів зі смаком нашої картоплі, навчити – що якісь сорти, більш правильно, використовувати на смаження, а якісь на перші страви чи пюре. Щоб здійснювати таку комунікацію, періодично на різних заходах ми проводимо дегустації. Якісь сорти ми варимо, якісь — смажимо чи запікаємо, а потенційні споживачі мають можливість зрозуміти, що дійсно, кожному сорту – своє призначення.
Щоб дізнатися про можливості вибору та замовлення картоплі високопродуктивних та смачних сортів для різних цілей, звертайтеся:
тел.: +38 (067) 258-23-25
i.chechitko@hzpc.com.ua
Youtube та Підписуйтесь!