Жінки в агро: історії успіху українських бджолярок, садівниць та фермерок
15 жовтня у всьому світі відзначають День сільських жінок. Якщо говорити про бізнес, то сільська жінка перш за все асоціюється з аграрною галуззю. В Україні представниці прекрасної статі беруть активну участь у сільськогосподарському бізнесі. Все частіше можна почути про успішних фермерок та виробниць крафтової продукції. Саме сьогодні SEEDS розповість про трьох таких жінок.
Тетяна Васильківська є не лише власницею пасіки та виробником продукції бджільництва, вона очолює правління ГО «Всеукраїнське братство бджолярів України» (організація входить до Громадської платформи «Національний конгрес бджолярів»). За словами пані Тетяни, жінок-пасічників дуже поважають їхні колеги-чоловіки.
“Сьогодні питання щодо участі жінок у всіх галузях нарівні з чоловіками, як ніколи, актуальне. Дедалі частіше жінки досягають успіхів практично у всіх сферах, зокрема, у сільському господарстві. У бджільництві в Україні представленого багато жінок. Це не лише пасічниці, а й дружини, доньки, сестри бджолярів, адже бджільництво — це найчастіше сімейна справа. Зараз жінок часто залучають до роботи зі штучного осіменіння бджолиних маток, а також до процесу відкачування меду, фасування, огляду пасік та ін. Існує не один проект із залучення жінок до бджільництва”, – зазначає Тетяна Васильківська.
“Офіційної статистики щодо того, скільки жінок залучені до роботи в галузі, немає. Утім, можемо порахувати приблизно. Якщо в Україні офіційно працює близько 400 тис. пасічників, то з розрахунку на їх родини, у бджільництві працює близько двох мільйонів українців. І десь 30 – 40% з них — жінки. Вони не лише залучені до безпосередньої роботи, а й дозволяють відкрити нове бачення галузі. Дискримінації щодо пасічниць я не фіксувала. Навпаки, чоловіки-бджолярі досить добре і з повагою ставляться до колег-жінок”, – говорить очільниця ГО «Всеукраїнське братство бджолярів України».
Ще один приклад успішної жінки в агро – Тетяна Шмаглюченко, директорка компанії «ВІН‘С» (Одеська область), що спеціалізується на виробництві столового винограду преміум якості. Пані Тетяна постійно розвиває свій бізнес, отримує гранти, нещодавно запустила переробку столового винограду – виготовлення родзинок та пастили, а ще сорт винограду української селекції «Лівія» з виноградників Тетяни Шмаглюченко уже третій рік поспіль отримує винагороди на виставці «Виноградний калейдоскоп», яку проводить ННЦ «Інститут виноградарства та виноробства їм. В.Є. Таїрова».
Тим, хто планує займатися виноградним бізнесом, директорка компанії «ВІН‘С» радить: “По-перше, потрібно добре розуміти свій ринок збуту, тому що висаджувати велику кількість сортів, вважаючи, що ви продасте все на якомусь місцевому ринку, вже неактуально. Потрібно рухатися в бік кооперації. Маленьким виробникам важко, саме тому потрібно співпрацювати з іншими”.
Стати успішною в агро можна навіть, якщо вам за 60. Це доводить Анна Яковенко з Черкащини, яка після виходу на пенсію разом з чоловіком заснувала равликову ферму.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram“Ми з чоловіком два військові пенсіонери, ще досить активні, хотіли чимось займатися. Діти в нас дуже креативні, вони запропонували нам створити равликову ферму. Це – бізнес для лінивих, для людей, які не можуть дуже багато фізично працювати. Я отримую задоволення, коли просто дивлюся на равликів. Це своєрідна медитація: нервова система заспокоюється, погані думки зникають. Це позитивні емоції, це – здоров’я”, – говорить Анна Яковенко.
Youtube та Підписуйтесь!