З’явився шанс відтворити зрошувальну систему України – Артем Чорноморов

0 465

Чи потрібен взагалі закон про організації водокористувачів (ОВК) та стимулювання гідротехнічної меліорації земель? Це питання рефреном звучало на панелі круглого столу «Проблеми реформування зрошення в Україні» в рамках «Картопляного блокчейну – 2021», що відбувся 27 серпня у селі Чулаківка на Херсонщині, повідомляє SEEDS.

«Це єдиний шанс для України зараз відтворити ту зрошувальну систему, яка 30 років руйнувалася»,- наголосив Голова підкомітету з питань економічної й фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, член міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна рада» (ДАР) Артем Чорноморов.

Як зазначив Артем Чорноморов, 5 років безрезультатних дискусій про різні законодавчі ініціативи призвели до того, що періоди засухи, спричинені змінами клімату, спровокували зменшення врожайності, особливо в південних областях. Тому план розробки пілотного проєкту створення діючих ОВК орієнтується на Херсонську область, на території якої збереглося найбільше відповідних систем. Успіх реалізації зможе дати поштовх масштабувати проєкт на всю Україну.

«Чому саме об’єднання водокористувачів? Тому що досвід наявності відповідних інфраструктур в комунальній або державній власності не давали потрібного ефекту за ці роки»,- підкреслив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

Зацікавлені водокористувачі: представники мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств матимуть змогу самостійно об’єднатися і створити ОВК. Це стане основою механізму, в якому кошти будуть зберігатися як інвестиція. При цьому магістральні канали будуть знаходитись в державній власності, оскільки являються стратегічними об’єктами. Канали нижчого порядку, а саме – помпові станції, будуть передаватися водокористувачам на термін, поки об’єднання водокористувачів існує і вони туди інвестують кошти. Як тільки об’єднання розформовується або зникає як юридична особа, станції повертаються до держави, що виключає можливість приватизації власності.

Не менш важливою є і реалізація водної стратегії України.

«Ті запаси доступних до використання водних ресурсів, які ми мали ще 20-30 років тому, сьогодні скоротилися на 25-30%»,- заявив директор Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Ромащенко.

Водночас кліматичні зміни обумовили зростання витрат води в 1,5 раза на 1 га. Воду потрібно зробити доступнішою, залучивши не тільки нові водні ресурси, а й приватні інвестиції агровиробників у будівництво нових систем зрошення.

Учасники круглого столу були єдині в думці, що для Херсонської області та України в цілому, реформування зрошення стане тим фактором, що забезпечить подальший розвиток агровиробництва. Зокрема, законопроєкт №5202 «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», що наразі знаходиться на розгляді – це саме та підтримка, яку може надати держава.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!