Техніка для сортування овочів: що варто врахувати при виборі обладнання?
Для тих господарств, які займаються вирощуванням та зберіганням овочів, важливим є також їх сортування перед реалізацією зі сховища. Як це працює, у коментарі для SEEDS розповів Андрій Марущак, комерційний директор «ТОВ Ван Дайк Технікс».
Промислове виготовлення та продаж овочів та фруктів вимагає прискорення усіх процесів їх підготовки, зокрема, сортування. Перші механічні машини для сортування з’явились ще на початку ХХ століття в США. За більш ніж 100 років технології суттєво розвинулися. Для сортування яблук зараз, наприклад, застосовують обладнання з камерами та інфрачервоним скануванням. Для овочів же борщового набору, які є популярними в Україні, підходить сортувальна стрічка з різними типами сіток, які змінюються залежно від калібру овочів.
Хоча в Україні вирощуванням овочів борщового набору займаються переважно малі та середні фермери, за словами Андрія Ярмака, економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), багато хто з них має щорічно виручку, яка обчислюється мільйонами гривень. Саме для таких виробників, а також для великих гравців ринку, особливо важливими є наявність якісних місць зберігання та сортування продукції. Адже вони співпрацюють з торговельними мережами та навіть експортують овочі. Для того, щоб реалізувати продукцію на ці ринки, вона має бути якісною, а обладнання для зберігання й сортування забезпечує відповідну якість овочів.
Як це працює?
«Під сортувальною стрічкою міститься спеціальний підкидач. Ефект сортування досягається шляхом плавного регулювання його швидкості. Швидкозмінна калібрувальна стрічка, дозволяє використовувати машину для калібрування круглих овочів на одному й тому ж обладнанні з заміною стрічки на потрібний розмір вічка», — говорить Андрій Марущак.
Щодо вибору техніки, фахівець зазначає: «Важливо, щоб існувало правильне співвідношення ціни та якості. Ми постачаємо голландське обладнання, яке було у використанні, та обладнання, яке виготовляється на заводі в Польщі. Воно має доволі привабливу якість та ціну для українських фермерів. Таке саме обладнання, виготовлене у Нідерландах, було б у 1,5 – 2 рази дорожчим».
Які особливості техніки для різних овочів?
«Пропонуємо лінії з металевими сітками та гумовими стрічками. В основному сортувальні машини з металевою сіткою використовуються для невеликих продуктів. Переважно — це насіннєва картопля. Є й інші особливості, наприклад, транспортерна стрічка менше пошкоджує продукцію, після чого вона має кращий товарний вигляд. Таку стрічку використовують для овочів круглої форми (цибуля, картопля та ін.)», — говорить Андрій Марущак.
Тим виробникам, які працюють з кількома типами овочів (картопля, морква, буряк та ін.) вигідно замовити одну лінію та кілька стрічок, щоб змінювати їх для сортування різних калібрів . Для моркви використовуються машини для сортування по довжині та машини для сортування по діаметру.
«Стрічки можна змінювати відповідно до необхідного калібру. Але для круглих коренеплодів має бути один тип обладнання, для довгих — інший. Можна встановити лінію, яка, буде придатною для сортування різних продуктів і круглої і продовгуватої форми», — говорить фахівець.
Якісне обладнання для сортування овочів в Україні
«Сьогодні в Україні є кілька виробників обладнання для приймання, сортування, мийки, чистки, калібрування продуктів (овочів). У цьому сегменті наші виробники більш успішні, ніж, скажімо, у сегменті техніки для зберігання. Кілька українських компаній роблять дуже якісне обладнання. Утім, голландське, німецька та, загалом, європейське обладнання часто набагато краще, але й набагато дорожче», — зазначає Андрій Марущак.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!