Від вартості електроенергії залежить і вартість продукції в овочесховищах

0 901

Сьогодні важливо не тільки підібрати якісне обладнання для овочесховищ, але й подбати про його енергоефективність. Основні витрати сховища під час експлуатації – це саме електроенергія.

Загалом, сховище «споживає» від 5 до 15 копійок на 1 кг продукції в місяць. Про це розповів Андрій Марущак, комерційний директор ТОВ “ВанДайк Технікс”, компанії яка не перший десяток років постачає в Україні та по всьому світу обладнання для зберігання картоплі та овочів.


– Чи є якась можливість зекономити кошти на обладнанні овочесховища?

– Тут треба дивитися з точки зору цілей розвитку бізнесу. Звичайно, що можна обійтися мінімальним набором обладнання, наприклад, фасувати картоплю у невеликі сітки по 5-10 кг і так її реалізовувати.

Якщо говорити про головні речі в обладнанні, то хочу вам навести приклад з власного досвіду. Фермер купив чудові українські вентилятори, які добре підходять для приміщення із зберігання картоплі. Але два таких вентилятори споживають 15 кВт електроенергії, а один, вентилятор що ми продаємо, який коштує дорожче та за своїм функціоналом нічим не поступається споживає 2,2 кВт.

На сьогоднішній день важливо не тільки підібрати обладнання, яке буде виконувати своє функціональне призначення, але й обладнання, що буде споживати мінімум електроенергії для підтримки в належному стані продукції, що закладена на зберігання. Тим самим зменшуються витрати фермера на експлуатацію та обслуговування обладнання.

Крім того, важливе місце займає автоматика, якою має бути обладнано овочесховище. Хоча, якщо фермер знає як правильно зберігати овочі, то в принципі він може частково обійтися й без цього – треба правильно підбирати режим вентилювання зважаючи на погодні умови, вологість повітря тощо.

Але якщо ми говоримо про сховище умовною потужністю 5 тис тонн, то система управління для нього коштує порівняно небагато. Адже будівництво нового сховища коштує мінімум втричі більше самого обладнання.



– Від яких факторів залежить окупність інвестицій у зберігання овочів та який середній термін такої окупності?

– Для того, щоб відповісти на ваше питання, давайте візьмемо, наприклад, овочесховище для зберігання картоплі потужністю 10 тис тонн. Обладнання та будівництво такого об’єкту коштують близько 3 млн євро. На сьогоднішній день термін окупності такого овочесховища складає 4-5 років.

Якщо ви будуєте овочесховище для монопродукту, то треба одразу знати, яка ціль стоїть перед вами. Якщо ви націлені на оптові продажі, то можливо, звичайно, реалізувати продукцію одразу – все залежить від того, на який заробіток розраховує фермер.

– Від чого залежать щомісячні витрати на обслуговування приміщення для зберігання овочів окрім сплати комунальних послуг?

– Сховище потребує лише витрат на електроенергію. Але якщо у сховищі працює обслуговуючий персонал, то сюди додаються й витрати на оплату його праці.

Загалом, сховище «споживає» від 5 до 15 копійок на 1 кг продукції в місяць.

Це витрати, які йдуть на сплату електроенергії для зберігання продукції, оплату роботи персоналу і т.п. Тобто в середньому щомісяця кожен кг продукції в сховищі дорожчає на 5-15 копійок.



– Чи реально заощадити кошти, перевівши обладнання на живлення від сонячних батарей?

– Вважаю, що цілком реально, але такі інвестиції є дуже дорогими. Наразі в Україні не існує таких проєктів, до речі, як і в Європі. Річ в тім, що сонячна енергія, якими живляться батареї є найбільш активною влітку: саме тоді, коли овочесховища стоять порожніми. І навпаки: восени та взимку сонячна активність знижується, а саме в цей час сховища є повними.

Вартість же електроенергії має прямий вплив на собівартість продукції – чим дешевшим є тариф на неї, тим, умовно кажучи, цікавішим є зберігання овочів. Втім, на сьогодні в деяких регіонах 1 кВт електроенергії вже сягнув позначки 4,6 грн. І це в подальшому відобразиться на вартості овочів.

Взагалі, енергоспоживання у розрізі правильного використання ресурсів є ключовим моментом у процесі зберігання овочів. Наприклад, в Нідерландах вже давно звернули увагу на це питання запровадивши енергозберігаючі технології.

Наших овочівників, які ще 4-5 років тому не звертали увагу на це питання, подорожчання електроенергії теж спонукало до пошуку енергозберігаючих технологій. І зараз вони звертають увагу на впровадження таких технологій все частіше.


З’явились запитання:

Телефонуйте: +38 098 271 70 70

Пишіть: VanDijkTechn@gmail.com

Заходьте: Київ, вул. Заболотного, 150а, офіс 84

“Агровент Україна ВанДайк Технікс”

 

SEEDS.org.ua за інформацією AgriGator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!