Чи стане повноцінним відновлене МінАПК?
В Україні знову є Мінагрополітики. Однак відновлення діяльності українського Мінагропроду, яке мало б початися з 1 лютого відтермінували. Через додаткові консультації це питання відкладається до 1 березня, пише SEEDS.
Чи вдасться відновити Міністерству аграрної політики і продовольства функції, які були до його ліквідації?Чи відновить МінАПК свої колишні повноваження? Відповіді на ці запитання журналісти SEEDS шукали у провідних експертів України.
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт:
«Згідно до постанови Уряду № 1344 від 28.12.2020 р. відновлення Міністерства аграрної політики мало завершитися до 1.02.2021 р. Проте, відновлення Міністерства вже відкладається до 1-го березня. Причиною цього є розбіжності в Уряді щодо повернення Міністерству аграрної політики тих функцій і тих структур, які раніше до нього відносилися.
Позиція міністра Романа Лещенка полягає в тому, що в підпорядкуванні міністерства мають бути Держгеокадастр, Держводгосп, Держрибагентство та Держпродспоживслужби. Проте, далеко не всі в Уряді підтримують цю позицію.
Зокрема, дискусії розгорілися щодо підпорядкування Держпродспоживслужби.
Тому не виключено, що процес відновлення міністерства суттєво затягнеться. Важко також передбачити, яка сторона переможе і які служби будуть у підпорядкуванні міністерства».
Юрій Кулик, директор з інноваційних технологій «Аграрний Центр Innovation»:
«Чи потрібно нам міністерство – так, однозначно! Приємно, що в 2020 році агропродукція в структурі зовнішньої торгівлі України становить більше 46%. Ми експортували продукції АПК на 21 млрд доларів, а імпорт становив на 5 млрд доларів – показники, які говорять про те, що повноцінний агробізнес повинен бути на передовій економіці в нашій державі!
Відродження нашого міністерства в повному об’ємі роботи дасть зусилля до більш стратегічних та перспективних планів стосовно сільського господарства.
Дивлячись на рейтинг експорту: кукурудза, соняшникова олія, пшениця та бобові – вибудовується модель майбутніх контрактів та договорів над якими повинно стояти саме Міністерство агропромислового комплексу.
Відродження та підтримка Мін АПК в повному об’ємі – впевнений крок до стабільності та високих показників в роботі сільського господарства в Україні».
Олександр Омельченко, директор дорадчого центру “Терра Деї”:
«Функції розвитку села та розвитку виробництва на селі міністерство ніколи і не виконувало. Всі думали завжди про квоти на вивіз зерна, дотації, власність, землю та інше. Це була ніби VIP-зала в банку, але для олігархів.
Дрібні фермери через різні НУО фермерів виконували роль народу або масовки і завжди схвалювали рішення влади так як і не могли не схвалити.
Тому нам не міністерство треба відновлювати, а приймати Закон “Про сільськогосподарську палату”, куди будуть вибиратися фермери.
І вони будуть розробляти політику держави в с/г . Але такі палати треба робити і для юристів і для інших верст населення. У нас не має другого вибору» .
Олександр Закриничний, правозахисник, голова Громадської організації “Єдина надія!”:
«Світовий досвід свідчить, що немає потужної держави з високорозвиненим агропромисловим сектором, в якій не було б центрального урядового органу, що опікується цією сферою.
28 країн, які є членами Європейського Союзу, мають міністерства або органи, які відповідають за питання аграрного сектору. Згідно з агропромисловою політикою ЄС, вимоги якої єдині для всіх членів, кожна країна повинна мати відповідний орган.
Тож Україні потрібне міністерство, тому що повинно бути чітке розрізнення функцій: хто формує аграрну політику, хто її впроваджує, хто моніторить її реалізацію.
Дійсно багато країн проходили через об’єднання міністерств сільського господарства (США, Німеччина, і Франція, Нідерланди).
Однак врешті решт всі вони так чи інакше приходили до визнання необхідності окремого міністерства, яке б виконувало функції формування та реалізації аграрної політики своїх держав.
Є певні принципи за якими сьогодні формується аграрна політика ЄС:
- підтримка виробників задля підвищення рівня їх продуктивності;
- забезпечення сталого та доступного постачання;
- гарантування якості та безпечності продовольства для споживачів;
- забезпечення достойного рівня життя фермерів в ЄС;
- допомога у адаптації до змін клімату та розумному використанні ресурсів.
- підтримка сільських територій та ландшафтів (краєвидів, навколишнього середовища), сприяння більш збалансованому розвитку регіонів, зважаючи на процеси урбанізації.
Окреме аграрне Міністерство має бути ефективним генератором нових смислів не лише для агропродовольчої галузі але і для сільського розвитку, захисту навколишнього середовища та розвитку аграрної освіти та науки».
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!