Повернення спецрежиму ПДВ – найкраща держдопомога для фермерів України
Українські фермери дедалі гучніше звертаються до можновладців з проханням повернути спецрежим ПДВ. На думку аграріїв сьогодні це буде найкращою допомогою від держави. Як допоможе таке податкове послаблення дрібним фермерам і що стоїть на заваді його поновлення SEEDS розповіли провідні українські експерти.
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт:
“Спецрежим ПДВ для аграрії був скасований починаючи з 1 січня 2017 р. на вимогу МВФ. Існування спецрежиму сприяло розвитку сільського господарства. Спецрежим був фактично єдиною формою державної підтримки для фермерських господарств.
Його скасування призвело до суттєвого погіршення становища малого бізнесу. Фермерські господарства втрачають чималі кошти через сплату ПДВ. Крім того, адміністрування ПДВ є досить складним.
Щоб розв’язати цю проблему фермерам треба додатково залучати бухгалтерів. ПДВ сплачує кінцевий споживач, тому на рівні підприємства буває дуже важко з’ясувати чи потрібно сплачувати ПДВ чи ні. Тому зростає кількість перевірок з боку податківців та корупційні ризики.
Особливо постраждало тваринництво. Наслідком чого є суттєве скорочення поголів’я великої рогатої худоби та зростання імпорту м’яса та молока.
Українська продукція втратила свою конкурентоспроможність на міжнародних ринках. Адже в багатьох країнах, насамперед в ЄС, фермери отримають чималі субсидії від держави.
В Україні також планували запровадити субсидії в якості компенсації скасування спецрежиму ПДВ.
Проте, на практиці субсидій отримають крупні агроходинги, в той час, як для фермерів вони не доступні.
Крім того, агрохолдинги, які експортують свою продукцію, отримають повернення ПДВ. В той час, як фермерські господарства реалізують свою продукцію в Україні та відшкодування ПДВ не отримують.
Скасування спецрежиму ПДВ пішло на користь агрохолдингам, в той час, як фермери втратили значні кошти, а їх діяльність була ускладнена через додаткову звітність та перевірки.
Тому відновлення спецрежиму оподаткування ПДВ, сприяло б розвитку фермерських господарств.
Більш того, скасування ПДВ та заміна його податком з обороту значно б полегшало умови ведення бізнесу в усіх галузях, сприяло б розвитку економіки країни та зменшило б корупцію. Проте, на заваді стоять олігархи, адже ПДВ є механізмом перерозподілу коштів суспільства на їх користь.
Їх позицію підтримує влада та МВФ, які прагнуть наповнити бюджет за рахунок малого бізнесу та пересічних громадян, не розуміючи того, що скасування ПДВ, навпаки, призведе до зростання надходжень до бюджету, розвитку економіки та зменшенню корупції”.
Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України:
“Повернення спеціального режиму ПДВ безумовно має свою логіку. Державна допомога фермерам за цьогорічних складних погодних умов і режиму пандемії явно недостатня.
Інша справа, що вирішення цього питання залежить від готовності уряду на ділі підтримувати національних товаровиробників. На заваді цьому курсу є вимоги МВФ та угода про асоціацію з ЄС.
МВФ категорично проти будь-яких спеціальних режимів оподаткування. Євросоюз заперечує проти податкового субсидіювання українського аграрного сектору.
За цих обставин повноцінне відновлення суверенітету в питаннях оподаткування суттєво ускладнюється”.
Ольга Пєнязькова, адвокат, керівник “Адвокатського бюро Ольги Пєнязькової”, к. ю. н., експерт з аграрного і земельного права:
“Спецрежим сплати ПДВ для аграріїв діяв з 2011-го і мав би діяти до 2018 року. Він передбачав, що сума податку на додану вартість нарахована сільгосппідприємством на вартість поставлених ним товарів/послуг не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства.
Згодом, статтю було змінено та зазначено, що підприємство залишає у себе 50% ПДВ від поставлених товарів/послуг, крім операцій із зерновими культурами та технічними культурами (залишається 15%) та операцій із тваринництвом (80%).
Дія спеціального режиму оподаткування ПДВ сільгосппідприємств дозволила українським компаніям зайняти у 2015 році 3 місце в рейтингу світових експортерів зерна.
Після того, як законом “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” частково з 2016 року, а повністю – з 2017 року було скасовано такий спецрежим, це призвело до скорочення значної кількості сільгоспвиробництв (малого та середнього бізнесу), зростання безробіття; зменшення обсягів вирощування зернових культур товарних позицій 1001-1008 (пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, рис, сорго, гречка і просо), а також 1205 (насіння ріпаку) і 1206 (насіння соняшнику).
Крім того, для платників єдиного податку четвертої групи збільшено ставки податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду.
З метою зменшення обурення аграріїв парламентарі впровадили державну підтримку агросектору на рівні не менше від 1% аграрного ВВП у 2016 році із фіксацією цих умов на 5 років.
Реалізація держпідтримки протягом всіх попередніх років відбувалася у досить специфічний спосіб. Так, кошти, які виділялися державою, через низку бюрократичних факторів і перепон далеко не завжди доходили до аграріїв.
Крім того, дані програми підтримки по своїй суті були дискримінаційними, оскільки не захищали права та інтереси малих господарств (до 1000 га).
У державному бюджеті на 2020 рік визначили обсяг бюджетної підтримки АПК на рівні 4 млрд гривень, що становить лише 43% від встановленого обмеження і не відповідає не лише показнику 1% ВВП, а й реальній потребі у бюджетній підтримці однієї з ключових галузей економіки України.
Підприємець який хоче отримати дотації від держави, має зважати на наявність грошей в бюджеті, це щоразу виливається у непрогнозовану історію, що не додає оптимізму аграріям.
Таким чином, повернення спецрежиму ПДВ сьогодні – найкраща допомога аграріям. Це зрозумілий інструмент, який сприяє виходу бізнесу з тіні.
Оскільки аграрна галузь є рушієм всієї економіки України, повернення спецрежиму з ПДВ в найближчій перспектив дозволить аграріям оновити та модернізувати технічну складову агропідприємств, зменшити бюрократичні процедури для отримання дотацій та нівелює корупційну складову при отриманні державної підтримки.
Крім того, повернення спецрежиму з ПДВ забезпечить підтримку стратегічно важливої галузі економіки – сільського господарства, спрощення податкових відносин між сільгосппідприємствами та контролюючими органами, зменшить податкове навантаження на малих та середніх сільськогосподарських товаровиробників.
На заваді цьому стоїть виключно відсутність політичної волі можновладців”.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!