Українські садівники мають намір викорчовувати яблуневі сади через проблеми з реалізацією продукції

0 394

Відразу кілька великих виробників яблук планують позбутися від частини продуктивних яблучних садів в цьому і наступному роках через перевиробництво яблук і проблеми з реалізацією надлишків.

Як повідомляє проект EastFruit, дрібні і середні фермери-садівники також планують знижувати площі, так як у них ситуація ще складніша.

На сьогодні підприємства, які не мають власних холодильників і сортувальних ліній в даний момент, не можуть продати вирощене яблуко навіть по 2 грн / кг (7-8 центів США), хоча ще рік тому вони продавали яблуко оптом, без сортування та пакування в 3-4 рази дорожче. Здати яблуко на переробку також складно – ціни на нього коливаються від 60 копійок до 1 грн / кг (2-4 цента США), і щоб отримати навіть цю мізерну ціну, що не покриває витрат, необхідно стояти в черзі у заводу більше доби.

Під викорчовування підуть напівінтенсивні сади і навіть інтенсивні сади з яблуками сортів, які не користуються попитом на зовнішньому ринку. До таких сортів відносяться, зокрема, український сорт яблука Ренет Симиренка, а також такі сорти як Айдаред (Iadared) і Джонаголд (Jonagold).

Попередні оцінки експертів показують, що у великих господарствах, які керують більш ніж 50 га саду, може бути розкорчовано понад тисячу гектарів яблуневих садів. Якщо додати до цього площі, які будуть викорчувані дрібними і середніми виробниками, то можна очікувати, що загальна пропозиція яблука в наступному році, тільки від цього фактора, може знизитися на 70-80 тис. тонн, що в два рази перевищує максимальний обсяг експорту за сезон, досягнутий українськими виробниками яблук в сезоні 2017/18 років.

При цьому в сезоні 2018/19 років, за оцінками Української плодоовочевої асоціації (УПОА), надлишок яблука на ринку, тобто перевищення обсягу виробництва над обсягом внутрішнього споживання, може досягти 150-200 тис. тонн., без урахування промислового яблука, надлишок якого також дуже високий.

Головною проблемою українського садівництва називають багаторічну орієнтацію бізнесу на поставки в Росію. Однак яблуко тих сортів, які успішно продавалися в Росії, виявилися не потрібні в інших країнах світу. Більш того, якщо доставка в Росію здійснювалася протягом доби, то тепер українське яблуко має бути такої якості, щоб витримати транспортування протягом 20-30 і навіть 45 днів.

Також споживачі в інших країнах світу виявилися більш вимогливими до яблука: їм потрібно тільки відсортоване за калібром і кольором яблуко, упаковане належним чином. А українські садівники, в більшості своїй, не тільки не мають обладнання для сортування яблук, але часто ще й не вміють виростити яблуко з необхідними якісними параметрами. Кооперація фермерів для формування експортних партій поки не працює.

«У той же час учасники ринку відзначають, що заяви про викорчовування садів можуть бути попередніми і емоційними, проте в реальності багато садівників не стануть цього робити, сподіваючись на те, що в новому сезоні ситуація покращиться», – відзначають експерти.

Нагадаємо, Мінагрополітики планує виділити держдотації на будівництво яблучних сховищ.

Як повідомив Максим Мартинюк, на сьогодні вже є підтверджені заявки від садівників на суму понад 200 млн гривень, а решту коштів Мінагрополітики планує перерозподілити і направити 70-100 млн гривень безпосередньо на підтримку виробників фруктів. «Цей ресурс буде виділено на компенсацію вартості витрат по будівництву холодильників з регульованим газовим середовищем для зберігання фруктів власного виробництва, які введені в експлуатацію в поточному році, а також камер швидкого заморожування і покупки ліній товарної обробки плодів», – сказав заступник міністра.

Він уточнив, що відсоток компенсації буде залежати від кількості поданих заявок, але він точно буде вище 50%. Кошти надійдуть виробникам до кінця бюджетного року, і розподілятися серед одержувачів будуть пропорційно.

Також Мартинюк нагадав, що в цьому році державна підтримка виділяється і на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, в тому числі – в сфері садівництва і ягідництва. «І аграрії, які об’єдналися, дивляться на кон’юнктуру ринку яблук спокійніше», – зазначив він.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!