Сховище для вина довжиною в 120 км. Репортаж з Крікова (Молдова)
Молдова – один з визнаних лідерів виноробства Європи. Природний клімат цієї невеликої держави дозволяє вирощувати тут сотні різних сортів технічного і столового винограду з яких потім виробляється висококласне вино, що вже давно завоювало популярність споживачів на світовому ринку. Експерт з маркетингу Христина Кузнєцова нещодавно побувала в Молдові, де відвідала винні підвали під селом Крікова, що недалеко від Кишинева. Своїми враженнями від поїздки вона ділиться з читачами SEEDS.org.ua.
Який у людини повинен бути масштаб мислення, щоб придумати і побудувати сховище для вина протяжністю 120 км?
Підвали Крікова були побудовані за радянських часів, у 50-ті роки, під селом з однойменною назвою Крікова.
Як стверджують тут, в той час, кожна третя пляшка вина в колишньому Радянському Союзі була з Молдови.
Зараз це другі за величиною винні підвали в світі. Потрапити на екскурсію сюди дуже просто – виноробня і підвали знаходяться в 15 км від Кишинева.
На під’їзді до підприємства – красиві види на схили з виноградниками, які восени одягаються в золоті кольори. Виноробня володіє виноградниками площею 700 гектарів. З постійних робочих – тут 500 осіб зайнятих на виноградниках, і 200 – в виробничих цехах.
Екскурсія по підвалах триває 2 години з дегустацією вироблених вин. Ми пересуваємося в туристичному вагончику. Підвали уявляють собою ціле підземне місто і складаються з кварталів і вулиць з дорожніми знаками.
Спочатку нам показують зали з бочками. Бочки закуповують в Італії і Франції. При цьому маленькі бочки – Барріко, ємністю до 300 літрів, служать всього 6 місяців, а великі – до 7 тонн використовуються до трьох років. Однак, в побуті тут використовують також і сталеві цистерни.
Після їдемо дивитися на цех ігристих вин. Варто відзначити, що в виробничому процесі є стадія, коли кожну пляшку потрібно підходити і вручну прокручувати, тим самим змінюючи кут дозрівання вина, але не збовтуючи осад. Осад є вирішальним для формування бульбашок. Вони говорять про якість вина і якщо дивитися на бульбашки в келиху – вони повинні бути всі дуже крихітними і одного розміру, і підніматися строго вгору. Якщо бульбашки різного розміру і хаотично метушаться по келиху, це означає, що в вино був штучно доданий вуглекислий газ. А це говорить про те, що виробничий процес був дуже спрощений і здешевлений.
Після цеху ігристих вин нас везуть подивитися винну колекцію Крікова, яка налічує понад мільйон пляшок. Є рідкісні та унікальні вина, наприклад, монастирське вино 1902 року або вино з Єрусалиму, які не продаються.
Винна колекція складається з осередків, і якщо ввести номер комірки в базу даних, то можна дізнатися всі подробиці про походження, виробництво та термін зберігання вина. Такий осередок можна орендувати і для своєї приватної колекції. Для цього необхідно купити в Крікова мінімум 100 пляшок вина, а сама оренда комірки обійдеться в 3000 євро на рік.
Далі ми прямуємо в дегустаційні зали. На дегустації пропонують два сухих вина – червоне і біле, а далі ігристе і шампанське. При цьому екскурсовод перераховує всіх знаменитостей, які колись були у них на дегустації. Серед них і політики, і зірки естради. У залі, в якому проводили дегустацію ми, наприклад, святкував своє 50-річчя президент Росії Володимир Путін, а в сусідньому колись обідали держсекретар США Джим Керрі, президент Білорусі Олександр Лукашенко, перший космонавт Юрій Гагарін.
Відзначимо, що в підвалах Крікова природний вапняк допомагає підтримувати постійну температуру – 12-14 градусів і вологість 97-98%. Це оптимальні умови для витримки марочних вин вищої категорії якості, а вони в Крікова незвичайні – вельми елегантні, дуже смачні і цілком самодостатні.
На сьогоднішній день кріковський комбінат виробляє безліч найменувань високоякісних столових червоних і білих вин, що виробляються за оригінальними технологіями, це 15 марок шампанських та ігристих вин. При цьому Кріковський комбінат – єдине підприємство в Молдові, яке виробляє шампанське французьким класичним методом пляшкового бродіння з витримкою до трьох років.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!