Катерина Звєрєва: чи здатна держава компенсувати втрати підприємців і фермерів від карантину та кризи
З постановкою завдань щодо недопущення економічної кризи під час карантину Уряд запізнився, вже потрібні реальні кроки з її подолання. Таку думку висловила директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА), засновниця агромедіа-агенції SAPIENZA Катерина Звєрєва, коментуючи для SEEDS заяву заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького про те, що Міністерство підтримує продовження роботи відкритих продовольчих ринків країни під час карантину.
“Не обов’язково створювати обмеження – варто лише зруйнувати умови, за яких підприємці та фермери, а особливо невеличкі фермерські господарства, раніше могли реалізувати власну продукцію на ринках” – вважає директор з розвитку УПОА.
Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький цього тижня зробив заяву про те, що Міністерство підтримує продовження роботи відкритих продовольчих ринків країни під час карантину, оголошеного у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19.
“Ми виступаємо за те, щоб не обмежувати продовольчі ринки, крім того, до цього переліку важливо додати реалізацію насіння, засобів захисту рослин, саджанців та ветпрепаратів”, – наголосив заступник Міністра під час онлайн-наради з представниками профільних асоціацій 23 березня.
Також він повідомив, що передумов до обмеження експорту аграрної продукції наразі немає.
“Поки у Мінекономіки проводяться наради щодо доцільності діяльності відкритих продовольчих ринків під час карантину в Україні, у Києві вже декілька днів не працюють ринки, а також проводяться рейди Нацполіції – фактично проти бабусь, які раніше продавали на вулиці те, що виростили у власному городі.
Програли від цього всі – і мешканці столиці, які тепер не мають альтернативи, де купити продукти, окрім супермаркетів з обмеженнями та чергами, і люди, які виживали тільки за рахунок продажів власної продукції на ринку або дрібної вуличної торгівлі”, – зазначила Катерина Звєрєва.
“На цьому тлі досить туманною є заява на сайті Мінекономрозвитку про те, що “підприємства, які працюють в сфері сільського господарства та харчової промисловості мають особливу важливість для забезпечення продовольчої безпеки, тому їхня діяльність не буде обмежуватися”.
Річ в тім, що не обов’язково створювати обмеження – варто лише зруйнувати умови, за яких підприємці та фермери, а особливо невеличкі фермерські господарства, раніше могли реалізувати власну продукцію на ринках”, – додає агроексперт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Карантин як “форс-мажор” здатен знищити український бізнес швидше за COVID19
“Також незрозуміла позиція влади щодо критих ринків столиці. Дехто з підприємців не встиг забрати свій товар, у тому числі продовольчий, із приміщень столичних ринків, у зв’язку із запровадженням карантину і тому зазнали чималих збитків.
Навіть на наймасштабнішому ринку свіжих продуктів в Україні – київському ринку “Столичний”, який не припиняв роботи під час карантину як стратегічний об’єкт соціального призначення, фермери з інших регіонів України відчули ці обмеження – адже їх вже не пропустили для торгівлі у столиці, як говорять самі продавці.
Крім того, біля метро вже не побачиш бабусю з власною зеленню, черемшою або соліннями. А молодь, масово звільнена з ринкових точок продажу будь-чого, не може знайти собі нове місце роботи, адже роботодавців також поменшало всього за декілька тижнів карантину”, – зазначає Катерина Звєрєва.
“З постановкою завдань щодо недопущення економічної кризи під час карантину Уряд запізнився, вже потрібні реальні кроки з її подолання”, – Катерина Звєрєва.
“Водночас Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігорь Петрашко заявив про те, що ключове завдання Уряду і Мінекономіки зараз – зберегти робочі місця. Здається, що з постановкою завдань урядовці вже трошки запізнилися – сьогодні хотілося б побачити реальні кроки Уряду разом із профільним міністерством.
Якщо звернутися до досвіду розвинених країн, то там бізнесу або компенсували втрати або спрощували механізми скорочення працівників, забезпечували людей, які втратили роботу державною допомогою. Так, у містах на півночі Італії люди отримують безкоштовні продуктові набори – держава забезпечує”, – нагадала фахівець.
“Варто пам’ятати, що карантин – не відпустка. Якщо він триватиме декілька місяців – сотні тисяч українців будуть звільнені з роботи, інші побачать банкрутство власного бізнесу. Люди погодилися, щоб їх закрили вдома, обмежили у транспортному пересуванні, веденні бізнесу, погодилися на те, що карантин вимушено скоротить їх доходи.
При цьому, ключове питання, яке мала б вирішувати сьогодні влада, впроваджуючи в Україні певні карантинні обмеження за зразками розвинутих країн, полягає в тому, скільки мільярдів доларів здатна спрямувати держава на компенсацію втрат від карантину та кризи, як, наприклад, це зробив Китай? Чи є у влади “План Б” і бачення того, хто підтримає Україну у часи глибокої економічної кризи, яка все ще попереду?” – Додає Катерина Звєрєва.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!