Українські заробітчани вже не їдуть до Польщі – в Німеччині краще
Сезон збирання яблук у Польщі в самому розпалі, тому однією з гарячих тем для дискусій серед польських садівників зараз є дефіцит робочих рук. Якщо точніше – то дефіцит українських робочих рук, які за останні два десятиліття фактично вивели польське садівництво в світові лідери за багатьма позиціями.
Багато хто може подумати, що українці нарешті почали повертатися додому, але це зовсім не так – завдяки очікуваної лібералізації правил працевлаштування в Німеччині, українські сезонні працівники тепер, з високою часткою ймовірності, будуть віддавати перевагу більш багатій Німеччині.
За інформацією EastFruit, відтік робочих рук в Німеччину відчувається вже зараз, але він може посилитися з 1 січня 2020 року, коли Німеччина планує підвищити квоти на тимчасове працевлаштування для працівників з країн, що не входять до Євросоюзу.
Справа не тільки в рівні зарплати, хоч німецькі садівники і платять більше за прибирання ягід, яблук, а також інших фруктів і овочів.
Українські заробітчани серед причин переваги Німеччини називають більш низький рівень ризику того, що роботодавець в Німеччині не обдурить, а також більш комфортні умови для роботи і проживання і більш «поблажливий» робочий графік.
Таким чином польські виробники фруктів і ягід серйозно побоюються, що в 2020 році не буде кому прибирати їх продукцію. Адже вже зараз середня чиста зарплата (без урахування податків і витрат на харчування і проживання, які, як правило, покриває роботодавець) українського сезонного працівника в саду досягає 600-700 євро за місяць.
Однак подальше підвищення зарплат для утримання українських сезонних працівників зробить польські фрукти і ягоди менш конкурентоспроможними на світовому ринку.
Тому вже зараз садівники з Польщі розглядають варіанти пошуку працівників в інших країнах, наприклад, в країнах Центральної Азії: Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан і ін., або навіть таких країнах як В’єтнам.
Однак проблема дефіциту робочих рук гостро стоїть і в самій Україні.
На прибиранні ягід в 2019 році в провідних господарствах України можна було заробити не менше, ніж в Польщі – до 600-700 євро на місяць.
Правда, переважно, все-таки розцінки були на 10-20% нижче, ніж в Польщі. І вже в цьому році дефіцит робочих рук на збиранні малини, лохини, суниці садової та інших ягід, починав досить гостро відчуватися і в Україні, не зважаючи на скорочення площ під малиною.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!