Управляти землями України повинна місцева влада
Для ефективного обігу землі в Україні повноваження з управління землями потрібно передати місцевому самоврядуванню. Таку думку висловив заступник голови Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Іван Фурсенко під час панельної дискусії “Як мають працювати держоргани, аби ринок землі був вигідний всім”, яку організувала Громадська коаліція “За скасування мораторію на землю”, повідомляє кореспондент SEEDS.
“Насправді найбільша проблема – це розбалансованість повноважень. Частково землі за межами населеного пункту (с\г) були передані громадам, частково залишаються у державній власності та управляються Геокадастром.
А управляти землями повинна місцева влада. Повноцінними, не тільки сільськогосподарського призначення, а й всіма іншими, які знаходяться в користуванні стратегічних державних підприємств і міністерства оборони (під полігонами)”, – вважає Іван Фурсенко.
“Для обігу землі потрібні дві речі. Перша і ключова: дати повноваження з управління землями місцевому самоврядуванню. Друге: навести лад з Кадастром і зробити всі умови для того, щоб його можна було наповнити”, – каже експерт.
До того ж, на думку Івана Фурсенка, саме місцеве самоврядування сприятиме зменшенню рейдерства.
“Коли відбуватиметься зміна власника, потрібно буде йти на місце – до голови. Є сесія, депутати. І цей процес стає прозорим. Ці питання вже не будуть вирішуватися у якогось реєстратора, десь в іншій області України, як це відбувається на сьогоднішній день”, – додав Іван Фурсенко.
“Органам місцевого самоврядування потрібно надати право планувати території. Зараз такого законопроекту немає. У нас відсутній процес ефективного управління ресурсами і процес просторового планування. Це і зміна цільового призначення земельних ділянок. Я завжди про це кажу і це є інституційна помилка”, – додає фахівець.
..органам місцевого самоврядування потрібно надати право планувати території…
“Село і місто – дві ключові різниці. Один гектар орної землі в селі скільки він приносить прибутку і доданої вартості для того населення? Мінімум.
Але якщо на одному гектарі цієї орної землі, як ми бачимо в більшості країн ЄС, збудувати промислове виробництво. Яка тоді додана вартість і скільки робочих місць?
Зараз це складні питання, але на них ніхто не дає відповіді. В місті землі промислового призначення досить багато. В селах вона відсутня”, – вважає Іван Фурсенко.
“Але чому ми обмежуємо село і кажемо: “ви повинні виключно доїти корову і сіяти кукурудзу”? Чому вони не можуть будувати заводи?
Це складний забюрократизований механізм, який не дає Україні, зокрема сільським територіям ефективно працювати і надавати робочі місця для своїх жителів”, – наголосив експерт.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!