BioFach 2018: яблучні кооперативи, переробка, додана цінність для органічних садів

0 402

Органічна виставка Біофах (BioFach), яка щорічно проходить в Нюрнберзі (Німеччина), вражає різноманітністю представлених продуктів з різних куточків світу. Особливу увагу приділено плодоовочевому сектору – свіжій та переробленій продукції. Своїми спостереженнями після відвідування BioFach2018 з SEEDs.org.ua поділилась Валентина Лановенко, власник органічного розсадника  родини Лановенко, Президент Академії органічного садівництва”Ekogarden”.

Приємною несподіванкою виявилася зустріч з кооперативом VOG (Південний Тіроль, Італія, утворений у 1945 р.), що об’єднує 180 органічних виробників яблук. В VOG задіяна переважно родинна праця, де кожен учасник процесу працює на себе, а отже, для кооперативу характерним є зростання продуктивності праці, обсягів виробництва і прибутку та зниження ризиків безробіття.

6 фермерів, які мали на меті органічне вирощування фруктів, об’єдналися в 1990 р., в 2002 р кількість учасників налічувала 75 садівників. На даний час 180 фермерів мають 600 га органічних садів з щорічною урожайністю 25000 тонн яблук (ще не всі насадження вийшли на повний рівень плодоношення). Тобто в середньому садівники володіють площею 2-3 га землі, і об’єднавшись, мають можливість формувати хороші партії однорідних сортів високої якості. З 1 га збирають близько 60-65 тонн органічних яблук, 90% вирощеної продукції експортують до Європи. Власники органічних  садів в середньому отримують 0,9€/ 1 кг яблук (без витрат на логістику). Частина яблук, яка не відповідає вимогам для свіжого ринку, продається на переробку за досить високою ціною. Сортування, зберігання, упаковка, маркетинг, просування – цим займаються на високому професійному рівні, завдання фермера – виростити хороший продукт. Слоган кооперативу: «Разом для найкращої якості та сильного сервісу».

Маючи 2-3 га органічного саду, при належній організації продажу, фермери заробляють достойні кошти на такій невеликій площі. За словами керівника кооперативу VOG, кількість землі в них дуже обмежена і немає можливості розширюватись.

Тема земельних ресурсів обговорювалася також на українському форумі, що проходив на 2-й день виставки. В Україні ми маємо достатньо земельних ресурсів та сприятливі кліматичні умови для вирощування різних видів органічної продукції. Позитивним прикладом об’єднання в нашій країні є кооператив «Київський», який займається вирощуванням органічних ягід. Наприклад, 1000 тонн однорідної продукції – мінімальна партія малини, при якій можна отримати кращу ціну та прямі замовлення. Багато запитів з боку європейських переробників на придбання органічних яблук сорту Голден Делішес – близько 2000 тонн щорічно. Цей сорт дуже добре підходить для виробництва дитячого харчування, концентрату та соків. Середня урожайність Голден Делішес на підщепі М-9 – 50-60 тонн (при загущенні 4500-5000 саджанців на 1 га), відповідно для виконання такого замовлення потрібно не менше 30-40 га саду. Закупівельні ціни на високоякісну сировину в минулому році становили 0,35-0,60€/кг (з саду, без витрат на доставку). Враховуючи, що собівартість вирощування органічних яблук є нижчоюPF традиційних (конвенційних), – для фермерів це гарантуватиме більший заробіток. Для порівняння: захист традиційних садів на 1 га саду коштує близько 2200 євро/1 рік (1500 євро – захист, 700 євро – живлення), для органічних садів – 1000 євро (25 тис грн захист та 7 тис грн – живлення).

Валентина Лановенко,

Власник органічного розсадника  родини Лановенко

Президент Академії органічного садівництва”Ekogarden”

SEEDs.org.ua

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!