Яким був 2021 рік для плодоовочевого бізнесу України? (Частина І)
Плодоовочевий бізнес України занесе в перелік досягнень підсумки 2021 року, навіть попри те, що він виявився непростим. За оцінками EastFruit, експортна виручка України від зовнішніх постачань плодоовочевої продукції за підсумками 2021 року буде рекордно високою, як і доходи фермерів, повідомляє SEEDS.
Щоправда не у всіх сегментах плодоовочевого ринку все було так добре – картоплярі та садівники, які вирощують яблука, наприклад, можуть бути не зовсім задоволені цього року. Щодо ніші грецького горіха, у першій половині року взагалі вийшов повний провал, але ситуація несподівано і різко перетворилася на «ринок для продавця». Багато нарікань на 2021 рік було від тих, хто вирощує суницю садову та лохину. Зате ті, у кого були продуктивні плантації малини, а також продавці саджанців малини, виявилися, як то кажуть, «на коні».
Значні зміни відбувалися і в плодоовочевому рітейлі, і в українському овочівництві.
Ми представляємо вам свою версію топ-10 найважливіших подій плодоовочевого бізнесу України у 2021 році, серед яких багато цінових та експортних рекордів та антирекордів.
Рекордно високі ціни на малину у світі провокують малиновий бум в Україні
У другій половині 2021 року світовий ринок замороженої малини несподівано для багатьох почав швидко розігріватися. Головною причиною стала інформація про різке зниження врожаю малини в Сербії, яка є основним експортером цих ягід у світі. При цьому зростання цін перевершило всі очікування, і вони досягли абсолютних рекордів вже в липні і продовжували зростати, адже кілька років низьких цін на цей продукт переконали багатьох переробників з молочного, кондитерського, хлібобулочного та інших секторів харчової промисловості ввести малину в рецептури своїх продуктів. Тому побоювання дефіциту малини змусили імпортерів різко збільшити закупівлю.
Зростання цін збіглося за часом з початком сезону збирання літніх сортів малини в Україні, тому ціни на неї почали швидко зростати. У деяких регіонах ціни на малину для заморозки у 2021 році перевищували 4 долари США за кг, тобто були в 10 разів вищими, ніж ще 2-3 роки тому! Таким чином, малина в 2021 році відібрала у лохини звання найдорожчої ягоди на ринку, оскільки ціни на неї в літній період в окремих регіонах були вищими за ціни на лохину!
На цьому фоні Україна вперше експортувала малину до США та Канади, що стало справді важливою подією для галузі. Загалом у 2021 році, за нашими оцінками, експорт заморожених ягід принесе Україні близько $200 млн експортної виручки, ставши головним джерелом доходів плодоовочевої галузі. І тут основнае джерело прибутку – малина, що різко подорожчала.
На даний момент Україна є лідером за темпами зростання експорту замороженої малини у світі, тоді як Польща, яка є головним імпортером малини з України, нарощує обсяги імпорту цієї ягоди найвищими темпами у світі.
Не дивно, що на цьому тлі в Україні різко виріс інтерес до закладання плантацій малини як з боку великих інвесторів, так і з боку господарств населення, тобто власників присадибних ділянок. Адже навіть вони у 2021 році змогли непогано заробити на малині! Ті, хто мав лише 10 сотих гектара малини, могли заробити до 100 тисяч гривень (близько $4 тис.) за сезон на продажу малини.
Враховуючи ажіотаж, ми підготували матеріал «Малиновий бум 2», який став одним з найбільш обговорюваних та цитованих матеріалів з ягідної теми у 2021 році. Його активно обговорювали не лише в Україні, а й у Польщі. У цьому матеріалі ми нагадали передісторію, коли ціни на малину опускалися до 8 грн/кг після періоду високих цін і масової закладки нових плантацій, що послідувала за цим, і пояснили наслідки того, що відбувається зараз. Звичайно ж, ми врахували ситуацію з наявністю потужностей із глибокого заморожування ягід в Україні та вплив високих цін малини на світове споживання цієї ягоди. Ми, звичайно ж, врахували і те, що не лише в Україні садять малину – ажіотажний попит на саджанці цієї ягоди у 2021 році спостерігався і в Сербії, і в Хорватії, і в Польщі, і в Молдові, і навіть у країнах Центральної Азії, де малину раніше масово не вирощували.
Картопляні розчарування України: то імпорт, то низькі ціни
Картопляний ринок 2021 буквально перевернув з ніг на голову ситуацію з картоплею практично в кожній країні регіону. Скрізь було безліч рекордів, але в Україні їх, мабуть, було найбільше.
Після шокуючого сезону 2019/20 років, коли Україна стала одним з найбільших імпортерів картоплі у світі та завезла майже півмільйона тонн продукції за один сезон, причому в основному з Росії та Білорусі, у сезоні 2020/21 років Україна продовжувала масово ввозити «другий хліб». Проте все різко змінилося вже на початку сезону 2021/22 років – імпорт картоплі помітно знизився, а експорт уперше за три роки почав зростати.
При цьому багато що змінилося і в сусідніх країнах: Білорусь і Росія зіштовхнулися із посухою у виробничих регіонах. 2021 року площі під картоплею у Росії значно скоротилися, оскільки ціни надто довго утримувалися на низькому рівні. Тому Білорусь вперше почала імпортувати картоплю ще під час збирання власного врожаю, а в Росії на ринку взагалі утворився справжній ажіотаж – ціни на картоплю росли буквально щодня. І загроза дефіциту з огляду на те, що Росії заборонила безлічі країн постачати картоплю на свій ринок, ставала реальною.
Тому настала черга України постачати картоплю до Білорусі, і, очевидно, до Росії теж, бо Білорусь уже багато років добре відома як найбільший реекспортер «санкційних» овочів та фруктів до Росії. Цікаво, що Україна експортувала картоплю навіть до Сербії, але, одночасно з цим, ввозила бульбу з Молдови. Адже саме Молдова багато років була головним ринком збуту для картоплі з України! Ось такий виходить зовсім незвичайний сезон.
Проте сюрпризи картопляного ринку на цьому 2021 року не закінчилися. Незважаючи на високий експорт, ціни на картоплю в Україні залишалися найнижчими у регіоні! Ситуацію посилило те, що експорт української картоплі до Білорусі зупинився на тлі зміни вимог щодо безпеки до імпортної картоплі. При цьому постачання картоплі з України до ЄС також залишалося неможливим, і залишалося сподіватися лише на внутрішній ринок.
За підсумками перших шести місяців сезону 2021/22 середня оптова ціна на картоплю в Україні виявилася на 15% нижчою, ніж сезоном раніше і відразу на 37% нижчою, ніж у першій половині сезону 2019/20. А витрати на виробництво картоплі при цьому помітно зросли!
На цьому тлі знову гостро постало питання якості картоплі, що вирощується в Україні, яку підняв ще на початку року Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). На його думку, саме низька якість картоплі в країні є головною причиною періодичних обвалів цін на неї та невигідності вирощування, що змінюються періодами масового та масштабного імпорту. Після цього EastFruit привів враження іноземця про українську картоплю на полицях супермаркетів, а Андрій Ярмак навів докладні розрахунки того, скільки мільярдів втрачають картоплярі, супермаркети та споживачі щороку від наявності неякісної та брудної картоплі на полицях.
Інформацію про те, що саме проблеми якості картоплі стримують розвиток картопляної галузі в Україні, підтвердив під час найбільшої щорічної конференції «Овочі та фрукти України 2021» Томас Карпентер, картопляр з Ірландії. Його досвід вирощування картоплі в Україні та показники дефектів, які виходили у нього на українських полях порівняно з тим, що одержують українські колегами, стали нксподіванкою для багатьох. Проте, втішно, що після його презентації на конференції, до Томаса щодо консультацій почали звертатися багато українських картоплярів. Тому сподіватимемося на те, що хоч якийсь прогрес у цій сфері нарешті з’явиться і картоплярство України перейде у фазу сталого розвитку.
Волоський горіх – рекорди та антирекорди цін, лише за один рік!
Рік 2021 розпочався для українських горіхівників гірше не придумаєш. Ціни на світовому ринку були рекордно низькими, американський волоський горіх преміальної якості, переважно сорту «Чандлер», постачався до Європи за цінами, які були нижчими, ніж собівартість його вирощування в Італії та Франції. В Україні саджанці горіха не продавалися взагалі.
До проблем низьких світових цін та низького попиту на горіх з України на зовнішніх ринках додалися зміни в режимі експорту українських волоських горіхів до Туреччини. Мито на імпорт горіха з України на тлі збереження безмитного імпорту з інших країн призвело майже до повної зупинки постачань до Туреччини. Адже Туреччина – це найбільший світовий імпортер волоського горіха в шкаралупі, а Україна раніше експортувала більш ніж половину цього горіха саме до Туреччини.
Звичайно, це все не могло пройти безслідно, тому навесні з’явилися перші повідомлення про розкорчування плодоносних садів волоського горіха в Україні. Не дивно, що підсумки сезону 2020/21 років виявилися для українських експортерів волоського горіха невтішними – обвал експорту та обсягів виручки.
Однак все різко і несподіваного змінилося ще до початку нового сезону. Сильна посуха в Каліфорнії та дефіцит води призвели до різкого зниження врожайності волоського горіха в США. Адже саме ця країна є світовим лідером з експорту волоського горіха, причому переважно експортує горіхи преміальної якості. Відповідно зміна ситуації в США завжди безпосередньо впливає на світові ціни. Тому, вже починаючи з червня 2021 року, ціни на волоський горіх у світі почали різко зростати.
Збирання врожаю волоського горіха 2021 року в Україні почалося з досить високих цін. Причому добре та за приємними цінами продавалися навіть горіхи врожаю 2020 року, які раніше просто не мали попиту.
У підсумку, у жовтні 2021 року експортний виторг українських експортерів грецького горіха збільшився на 43% порівняно з жовтнем 2020 року, проте все ще був на 50% нижчим, ніж 2019 року того ж місяця. Незважаючи на зростання експорту грецького горіха з України до країн Євросоюзу, повноцінну заміну ринку Туреччини, як і раніше, знайти не вдається.
Також учасники ринку звертають увагу на зростаючу конкуренцію у регіоні. Грузія, яка раніше була одним із головних ринків збуту для українського волоського горіха, сама вже починає його експортувати. При цьому на відміну від України тут непогано розвивається і сучасна переробка волоського горіха.
Криза для виробників яблука, чи знову «пронесло»?
Перша половина 2021 року дуже здивувала українських виробників яблука. Більшість із них очікувала різкого зростання цін навесні, проте ціни на яблуко залишалися більш менш стабільними. Більше того, у червні яблуко почало дешевшати на тлі зростання імпорту – країни ЄС, Молдови, Іран та Туреччина – усі, як виявилося, увійшли у весняно-літній період у рекордно високими запасами яблука. В результаті в Молдові знову запрацювали заводи з переробки яблука, а в Україні реалізувати яблуко виходило важко.
Це дало негативний тон і новому сезону. Адже раннє яблуко літніх сортів продавалося дуже погано, і прогнози врожаю 2021 року були невтішними. Точніше прогнози говорили про можливість отримання хорошого врожаю, а ось прогнози цін були невтішними.
Як наслідок, вже на початку жовтня цього року ціни на якісне яблуко в Україні опустилися до мінімального рівня за останні три роки. При цьому попит у даному сегменті навіть після зниження відпускних цін до позначки 5 грн/кг ($0,19/кг), як і раніше, був відсутній.
Однак пізніше з’явилася ціла низка несподіваних позитивних новин, які можуть згладити збитки. Наприклад, оптові ціни на яблуко в Україні так і не опустилися до рівня сезону 2018/19 років, хоча багато хто і вважає, що запаси яблука цього року не нижчі, ніж тоді, а більш високі ціни зумовлені значно збільшеними потужностями зберігання яблука. введення в експлуатацію нових сучасних фруктосховищ.
Головною ж позитивною новиною для українських садівників стало рішення Білорусі заборонити з 1 січня 2022 року імпорт яблука та інших овочів та фруктів з країн ЄС та інших країн Європи та світу, але не включити до цього переліку країн Україну. Звісно, Україну все ще можуть довнести до цього списку, але поки що це повністю змінило ситуацію на ринку – Білорусь уже різко збільшила імпорт українського яблука. А це означає, що багато садівників країни не поспішатимуть із розкорчуванням яблуневих садів із застарілими сортами яблука, а інвестиції в доопрацювання яблука та мотивація знаходити нові ринки збуту знову сповільниться.
Нагадаємо, що втрата доступу до ринку Росії, незважаючи на побоювання, стала дуже позитивною подією для плодоовочевої галузі країни та допомогла Україні різко збільшити експорт фруктів, ягід та горіхів, підвищивши виручку від їхньої реалізації. Це стало можливим тому, що, як виявилося, інвестиції у підвищення якості плодоовочевої продукції добре окуповуються. Доступ до ринку Росії не мотивує садівників щось змінювати на краще, і, як наочно показує приклад Молдови, країна втрачає позиції навіть на ринку самої Росії. Більше того, навесні 2021 року, поки Молдова зазнавала труднощів з експортом яблука до Росії, Україна та Польща активно постачали своє яблуко в мережі супермаркетів цієї країни, бо вони могли запропонувати продукт «мережевої якості».
Проте не можуть не тішити спроби галузі зміцнювати свої позиції. Зокрема, Українська плодоовочева асоціація на тлі кризи цін на яблуко повідомила про створення першихой торгової платформи з фруктів, яка функціонує на основі кооперативних принципів.
Обвал цін на суницю садову
2021 року ціни на найбільш масову ягоду України підготували чимало сюрпризів. Сезон масового збирання суниці в Україні розпочався пізніше, ніж звичайно, тому ціни в середині травня були рекордно високими.
Проте на початку сезону ціни почали різко знижуватися, обіцяючи справжній обвал. Незалежні аналітики також вказували на таку можливість, вважаючи, що врожай суниці садової в країні буде можливим одним із найвищих за останні роки. Так у результаті й сталося – ціни на українську суницю з 21 травня до 8 липня включно залишалися на вкрай низькому рівні. При цьому «заморозники», які в Україні різко збільшили свої потужності, не поспішали закуповувати цю ягоду для переробки, тому що на світовому ринку було чимало залишків дуже дешевої суниці з Єгипту. Це призвело до того, що ціни залишалися рекордно низькими весь сезон.
До речі, це безпосередньо вплинуло і на ринок яблука – велика кількість недорогої суниці садової (а також трохи пізніше, черешні) частково негативно позначалося і на цінах українського яблука, попит на яке різко впав наприкінці травня.
Продовження читайте тут.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!